۱۰ تکنولوژی جدید که علم پزشکی را متحول می‌کند.

۱۰ تکنولوژی جدید که علم پزشکی را متحول می‌کند.

 

تکنولوژی و علم پزشکی سال‌های زیادی است که دست به دست هم داده‌اند و سبب پیشرفت‌های مداوم در داروسازی و پزشکی شده‌اند، همکاری این دو علم در کنار هم میلیون‌ها نفر را از مرگ نجات داده و زندگی بسیاری دیگر را بهبود بخشیده است. همینطور که زمان می‌گذرد، تکنولوژی نیز بهبود می‌یابد و از پیشرفت‌های آن در آینده‌ هیچ پیش بینی دقیقی نمی‌توان کرد. در این مقاله ما به بررسی ۱۰ تکنولوژی جدید پزشکی در سال ۲۰۱۹ می‌پردازیم:

 

۱. اسپری تنفسی هوشمند

 

اسپری‌های تنفسی گزینه اصلی درمان آسم هستند و اگر به درستی مصرف شوند، برای ۹۰٪ بیماران موثر خواهند بود. با این حال، در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که تنها حدود ۵۰٪ از بیماران وضعیت خود را تحت کنترل دارند و ۹۴٪ از آنها به درستی از اسپری استفاده نمی‌کنند. برای کمک به مدیریت بهتر وضعیت بیماران مبتلا به آسم، اسپری‌های هوشمند با قابلیت بلوتوث توسعه یافته‌اند.

یک دستگاه کوچک به اسپری متصل شده است که تاریخ و زمان هر دوز و اینکه آیا از اسپری به درستی استفاده کرده‌اید؛ را ثبت می‌کند. این اطلاعات پس از آن به تلفن‌های هوشمند بیماران ارسال می‌شود تا آنها بتوانند وضعیت خود را بررسی و کنترل کنند. آزمایشات بالینی نشان داد که با استفاده از این دستگاه اسپری هوشمند، داروهای جایگزین کمتری مصرف می‌شود و بیماران روزهای بیشتری را بدون دارو سپری می‌کنند.

 

 

۲. جراحی روباتیک

 

جراحی روباتیک در پروسیجرهای کمتر تهاجمی استفاده می‌شود و به افزایش دقت، کنترل و انعطاف پذیری انجام جراحی کمک می‌کند. در جراحی روباتیک، جراحان می‌توانند پروسیجرهای بسیار پیچیده را نیز انجام دهند که درصورت عدم وجود این روش بسیار دشوار یا غیرممکن است. با پیشرفت تکنولوژی، می‌توان آن را با واقعیت افزوده ترکیب کرد تا جراحان بتوانند اطلاعات اضافی مهم در مورد بیمار را در زمان واقعی یعنی در حالی که هنوز در حال عمل جراحی هستند؛ مشاهده کنند.

در حالی که این اختراع باعث نگرانی از این موضوع می‌شود که در نهایت این تکنولوژی جایگزین پزشکان جراح خواهند شد، اما احتمالا این تکنولوژی برای کمک و افزایش کار جراحان در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

۳. سنسورهای مغزی بی سیم

 

پیشرفت‌های پزشکی به دانشمندان و پزشکان اجازه دادند تا یک قطعه‌ی الکترونیکی زیستی را ایجاد کنند که می‌تواند در مغز قرار داده شود و زمانی که دیگر نیازی به آن نیست انحلال می‌یابد. این دستگاه به پزشکان در اندازه گیری دما و فشار در مغز کمک می‌کند. از آنجا که سنسورها قادر به حل شدن هستند، نیاز به جراحی‌های اضافی را کاهش می‌دهند.

 

 

۴. پرینتر سه بعدی

 

اگر شنیده باشید، پرینترهای ۳ بعدی به سرعت به یکی از داغترین تکنولوژی‌های موجود در بازار تبدیل می‌شوند. این پرینترها می‌توانند برای ایجاد ایمپلنت و حتی مفاصل در حین جراحی استفاده شوند. پروتزهای چاپ شده سه بعدی به طور فزاینده‌ای محبوب هستند؛ به گونه‌ای که بصورت سفارشی نیز ساخته می‌شوند، قابلیت‌های دیجیتالی آنها را قادر می‌سازد تا اندازه گیری‌های فرد را حتی در سطح میلیمتر مطابقت دهند.

استفاده از پرینترها می‌تواند مواردی با طول عمربالا و قابلیت انحلال را ایجاد کند. به عنوان مثال، پرینتر سه بعدی می‌تواند برای قرص‌های “چاپ شده” استفاده شود که حاوی داروهای متعددی است که به بیماران برای سازماندهی، زمان بندی و نظارت بر چندین دارو کمک می‌کند. این یک مثال واقعی از همکاری فناوری و پزشکی است.

 

 

۵. اندام‌های مصنوعی

 

چاپ زیستی نیز یک تکنولوژی پزشکی جدید است. در حالیکه ابتدا ابتکاری بود تا به کمک آن بتوان به بازسازی سلول‌های پوستی برای قربانیان سوختگی اقدام کرد، این امر به آرامی راه را برای فرصت‌های هیجان انگیزتر فراهم می‌کند. دانشمندان توانسته‌اند رگ‌های خونی، تخمدان‌های مصنوعی و حتی پانکراس ایجاد کنند. سپس این اندام‌های مصنوعی در بدن بیمار رشد می‌کنند تا جایگزین اندام معیوب اصلی شود. توانایی تولید ارگان‌های مصنوعی که توسط سیستم ایمنی بدن رد نمی‌شوند، می‌توانند انقلابی در علم پزشکی باشد، که سبب حفظ جان میلیون‌ها نفر از بیماران می‌شود.

 

 

۶. پوشیدنی‌های سلامتی

 

تقاضا برای ابزارهای پوشیدنی از زمان معرفی آنها در چند سال گذشته و از زمان انتشار بلوتوث در سال ۲۰۰۰ افزایش یافته است. مردم امروز از تلفن خود برای ردیابی همه چیز از گام‌های خود، آمادگی جسمانی و ضربان قلب، تا الگوهای خواب خود استفاده می‌کنند. جایگزینی این فن آوری‌های قابل پوشش همراه با افزایش بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی همراه بوده است و هدف آن مبارزه با این بیماری‌ها است تا به پایش و بهبود سازگاری آنها کمک کند.

در اواخر سال ۲۰۱۸، اپل بصورت پیشگامانه اپل واچ سری ۴ را که دارای یک ECG یکپارچه برای پایش بر ریتم قلب استفاده کننده آن بود؛ تولید کرد. در عرض چند روز پس از انتشار آن، مشتریان در مورد اینکه این فن آوری سبب افزایش طول عمر می‌شود؛ صحبت می‌کردند زیرا که قادر به تشخیص بیماری‌های بالقوه خطرناک قلبی خیلی زودتر از حد معمول بود. پیش بینی می‌شود بازار گجت‌های پوشیدنی تا سال ۲۰۲۴ به ۶۷ میلیارد دلار برسد.

 

 

۷. پزشکی دقیق

 

با پیشرفت تکنولوژی‌های پزشکی، بیماران بیشتر و بیشتر به افراد منحصر به فرد تبدیل می‌شوند. برای مثال پزشکی دقیق، پزشکان را مجبور به انتخاب داروها و درمان‌هایی برای بیماری‌هایی، مانند سرطان، بر اساس آرایش ژنتیکی فرد می‌کند.

این داروهای شخصی به مراتب موثرتر از انواع دیگر درمان است؛ به علت حمله به تومورها بر اساس ژن و پروتئین‌های خاص بیمار، باعث جهش‌های ژنی در میکروبها شده و به راحتی توسط داروهای سرطان تخریب می‌شوند. داروهای دقیق نیز می‌توانند برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده شوند و از مکانیسم مشابهی برای حمله به ژن‌های آسیب پذیر بیماری استفاده می‌کنند تا آن را تضعیف کرده و علائم و آسیب‌های مفصلی را کاهش دهد.

 

 

۸. واقعیت مجازی

 

واقعیت مجازی مدت زمان زیادی است که وجود دارد. با این حال، اخیرا، با پیشرفت‌های پزشکی و تکنولوژیکی، دانشجویان پزشکی توانسته‌اند با استفاده از این فناوری قادر به تولید تجربه‌ای بسیار نزدیک به زندگی واقعی افراد شوند.

ابزارهای پیشرفته به آنها کمک می‌کنند که تجربیات لازم را برای تجویز روش‌های مختلف به دست آورند و درک بصری از نحوه ارتباطات در آناتومی انسان برقرار کنند. دستگاه‌های واقعیت مجازی نیز به عنوان یک کمک بسیار عالی برای بیماران (به منظور کمک در تشخیص، برنامه‌های درمانی و کمک به آماده سازی آنها برای پروسیجرهایی که با آن مواجه هستند) عمل می‌کنند. همچنین در بازتوانی و بهبودی بیمار بسیار مفید هستند.

 

 

۹. Telehealth (سلامت از راه دور)

 

در دنیایی که به سمت وابستگی بیشتر به تکنولوژی هستیم، گمان می‌شود که تا ۶۰ درصد از مشتریان خدمات دیجیتالی را ترجیح می‌دهند.  Telehealthیک تکنولوژی به سرعت در حال توسعه است که به بیماران اجازه می‌دهد تا به جای انتظار برای قرار ملاقات چهره به چهره با پزشک خود از طریق دستگاه‌های دیجیتال مراقبت‌های پزشکی را دریافت کنند. به عنوان مثال، برنامه‌های تلفن همراه بسیار شخصی طراحی شده‌اند که به بیماران اجازه می‌دهد تا با پزشکان و سایر متخصصان پزشکی صحبت کنند و تشخیص سریع و مشاوره پزشکی را دریافت کنند.

درمورد خدماتی که همزمان باید به افراد زیادی ارائه شود، Telehealth دسترسی بیماران به مراقبت‌های بهداشتی را در زمان و مکان مورد نیاز ممکن می‌سازد. این تکنولوژی به خصوص برای پایش وضعیت افراد با بیماری‌های مزمن مفید است زیرا برای آنها مراقبت‌های سازگار، راحت و مقرون به صرفه فراهم می‌کند. انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۵، بازار جهانی تله مدیسین به ارزش ۱۱۳٫۱ میلیارد دلار برسد.

 

 

۱۰.   CRISPR)  Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats)

 

تکرار تقسیم بندی منظم کوتاه مدت بین دو فضا  (CRISPR) ، پیشرفته‌ترین تکنولوژی ویرایش ژن است که با استفاده از تحت کنترل درآوردن مکانیسم‌های طبیعی سیستم‌های ایمنی سلول‌های باکتری از ویروس‌های مهاجم، کار می‌کند و سپس می‌تواند رشته‌های آلوده‌ی DNA را جدا کند. این برش DNA چیزی است که توان بالقوه شیوه درمان بیماری را دارد. با تغییر دادن ژن‌ها، بعضی از بزرگترین تهدیدات برای سلامتی ما، مانند سرطان و HIV، در طی چند سال به طور بالقوه می‌توانند برطرف شوند.

با این حال، همانطور که درمورد تمام ابزارهای قدرتمند، اختلافات متعددی در ارتباط با استفاده گسترده از آن وجود دارد، عمدتا بر عدم حق انسانیت برای “بازی در نقش خدا” در مورد ویرایش ژن برای تولید انبوه آن به منظور بوجود آوردن نوزادان، نگرانی‌هایی وجود دارد.

CRISPR هنوز یک ابزار نسل اول است و قابلیت‌های کامل آن هنوز درک نشده است. با گذشت سال‌ها، فناوری در زمینه‌ی داروها و پزشکی همچنان بهبود خواهد یافت. مردم به مدت طولانی‌تری زندگی می‌کنند و کمتر بیماری‌های لاعلاج می‌گیرند. چه کسی می‌داند که سال آینده پیشرفت‌های پزشکی چه چیزی را به ارمغان خواهد آورد.

 

منبع: Proclinical

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید