چگونه از کلیه‌های خود محافظت کنیم؟

خلاصه محتوا داشتن کلیه‌های سالم برای زندگی بهتر و سلامت عمومی شما بسیار مهم است؛ زیرا کلیه‌ها در عملکرد بدن نقش اساسی دارند. نقش کلیه‌ها در بدن شامل موارد زیر است:

*مواد زائد را از بدن خارج می‌کنند.

*نسبت مایعات در بدن را متعادل می‌کند.

*هورمون‌هایی آزاد می‌کند که فشار خون شما را تنظیم می‌کند.

*ویتامین D را فعال می‌کند که باعث تقویت و سلامت استخوان‌ها می‌شود.

*تولید گلبول‌های قرمز خون را کنترل می‌کند.

چگونه می‌توانیم از کلیه‌های خود محافظت کنیم؟

حفظ یک سبک زندگی سالم: غذاهای کم نمک بخورید و بیشتر میوه و سبزیجات بخورید. همچنین باید وزن خود را در رده‌ی سالم نگه دارید، فعالیت بدنی را بعنوان بخشی از کارهای روزمره خود در برنامه‌تان قرار دهید و سیگار را ترک کنید.

فشارخون خود را بررسی کنید از بروز فشارخون بالا جلوگیری کنید.

دیابت خود را مدیریت کنید.

قند خون خود را روی مرز نرمال حفظ کنید.

از کم آب شدن بدن خودداری کنید. در هوای گرم، همیشه مایعات زیادی را در طول روز بنوشید.

داروهای خود را مدیریت کنید.

مصرف داروهای داروهای مسکن برای کلیه‌ها مضر است. اگر از داروهای ادرارآور استفاده می‌کنید، ترکیب این داروها با داروهای ضد التهابی (داروهای ضد التهابی برای کاهش درد)، می‌تواند برای کلیه‌های شما بسیار مضر باشد.

داشتن کلیه‌های سالم برای زندگی بهتر و سلامت عمومی شما بسیار مهم است؛ زیرا کلیه‌ها در عملکرد بدن نقش اساسی دارند. در اینجا چند نکته در مورد ایمنی کلیه‌ها آورده شده است.

چرا کلیه‌های شما مهم هستند؟

داشتن کلیه‌های سالم برای زندگی بهتر و سلامت عمومی شما بسیار مهم است؛ زیرا آنها در عملکرد بدن شما نقش اساسی دارند. به عنوان مثال، کلیه‌ها:

  • مواد زائد را از بدن خارج می‌کنند.
  • نسبت مایعات در بدن خود را متعادل می‌کند.
  • هورمون‌هایی آزاد می‌کند که فشار خون شما را تنظیم می‌کند.
  • ویتامین D را فعال می‌کند که باعث تقویت و سلامت استخوان‌ها می‌شود.
  • تولید گلبول‌های قرمز خون را کنترل می‌کند.

انواع آسیب‌های کلیه چیست؟

2  نوع اصلی آسیب کلیوی وجود دارد:  بیماری مزمن کلیه و آسیب حاد کلیه.

بیماری مزمن کلیه (CKD)

بیماری مزمن کلیه (CKD) این بیماری کلیوی به طور آهسته طی مدت زمان طولانی اتفاق می‌افتد، معمولاً بدون اینکه متوجه آن شوید. بر هر دو کلیه تأثیر می‌گذارد و همچنین می‌تواند باعث آسیب به سایر قسمت‌های بدن به خصوص قلب شود.

دیابت و فشار خون بالای درمان نشده دو مورد از شایع ترین علل CKD هستند.

اگر شما به دیابت مبتلا هستید، در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی هستید. مهم است که مرتباً به پزشک مراجعه کنید. پزشکان می‌توانند CKD را با آزمایش خون و ادرار ساده تشخیص دهند.

تشخیص زودرس و درمان بیماری کلیوی از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند از بدتر شدن وضعیت بیماری کلیوی جلوگیری کند یا روند آن را کُند کند.

آسیب حاد کلیه (AKI)

آسیب حاد کلیه (AKI) بدین معنی است که کلیه‌های شما به طور ناگهانی کار خود را متوقف کنند. این بیماری می‌تواند طی چند ساعت، چند روز یا چند هفته اتفاق بیفتد.

 AKI بر هر دو کلیه‌های شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند از اختلال جزئی در عملکرد کلیه تا نارسایی کلیه باشد.

ضروری است که AKI در اوایل بروز آن تشخیص داده شود، زیرا AKI  هرچه زودتر تشخیص داده شود، احتمال بهبودی کلیه‌های شما بهتر است. اگر در معرض خطر ابتلا به AKI هستید، محافظت از کلیه‌ها بسیار مهم است.

چگونه می‌توانیم از کلیه‌های خود محافظت کنیم؟

گزینه‌های سبک زندگی سالم را انتخاب کنید.

حفظ یک سبک زندگی سالم یکی از بهترین راه‌های سالم نگه داشتن کلیه‌ها است. برای مثال، غذاهای کم نمک بخورید و بیشتر میوه و سبزیجات بخورید. همچنین باید وزن خود را در رده‌ی سالم نگه دارید، فعالیت بدنی را بعنوان بخشی از کارهای روزمره خود در برنامه‌تان قرار دهید و سیگار را ترک کنید.

فشار خون خود را بررسی کنید.

فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های خونی در کلیه‌های شما آسیب وارد کند و توانایی عملکرد صحیح آنها را کاهش می‌دهد. داشتن مایعات اضافی در رگ‌های خونی ممکن است فشار خون را حتی بیشتر کرده و یک چرخه خطرناک ایجاد کند.

دیابت خود را مدیریت کنید.

اگر مبتلا به دیابت هستید، در اینجا چند مرحله برای کمک به کاهش آسیب به کلیه‌های شما وجود دارد.

 قند خون خود را روی مرز نرمال حفظ کنید.

میانگین سطح قند خون خود در طی سه ماه گذشته آزمایش کنید (با تست  HbA1C) حداقل سالی دو بار این تست را بگیرید اما از نظر ایده آل بهتر است حداکثر چهار بار در سال این تست را انجام دهید.

از کم آب شدن بدن خودداری کنید.

کم آب شدن بدن یعنی از دست دادن آب و نمک در بدن. نوشیدن مایعات به اندازه کافی و روزانه بخش مهمی از سلامت کلیه‌ها است.

اگر حال خوبی ندارید یا بیمار هستید.

اگر استفراغ، اسهال و یا تب دارید و ناخوشایند هستید، و آب بدن خود را از دست می‌دهید. مهم است که به بدن خود آبرسانی کنید حتی با نوشیدن جرعه‌های کوچک آب هر چند دقیقه.

اگر حال خوبی ندارید و قادر به نوشیدن مایعات به درستی نیستید، یا متوجه شده‌اید که ادرار کمتری (از حالت معمول) دارید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

در هوای گرم

در هوای گرم، همیشه مایعات زیادی را در طول روز بنوشید، به خصوص هنگام کار یا ورزش در آفتاب. در صورت امکان، سعی کنید کلیه فعالیت‌های بدنی خود در فضای باز را در قسمت‌های خنک روز انجام دهید. در صورت امکان قبل و بعد و حین ورزش آب بنوشید تا مطمئن شوید که بدن شما در معرض آبرسانی کافی می‌باشد.

داروهای خود را مدیریت کنید.

مصرف برخی از داروها (برای مثال به جدول زیر مراجعه کنید) خطر ابتلا به آسیب حاد کلیوی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر این داروها را در هنگام کمبود آب بدن مصرف می‌کنید یا ترکیبی از این داروها را مصرف می‌کنید. اگر ناخوشایند هستید و قادر به نوشیدن مایعات به درستی نیستید، یک برنامه روز برای روزهای بیماری خود داشته باشید. با پزشک و داروساز خود مشورت کنید که آیا داروهای مصرفی شما را در معرض خطر ابتلا به AKI قرار می‌دهد.

 

نمونه‌هایی از داروهایی که خطر ابتلا به AKI را افزایش می‌دهد.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، دیکلوفناک) متفورمین
لیتیوم مهار کننده‌های پمپ پروتون (امپرازول، لانسوپرازول، پنتوپرازول)
مهار کننده‌های ACE (cilazapril ، enalapril، lisinopril، quinapril) گلی بن کلامید، گلی کلازید، گلی پیزید
ARB (لوزارتان، کاندیسارتان) دیورتیک‌ها (فوروزمید، اسپیرونولاکتون)
برخی از آنتی بیوتیک‌ها رنگ‌های مورد استفاده در برخی از آزمایشات اشعه ایکس
لیست بالا کامل نیست. در مورد داروهای مصرف شده از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید.
داروهای ادرارآور
داروهای ادرارآور

هنگام مصرف برخی از داروهای تسکین درد، مراقب باشید.

مصرف گروه داروهای تسکین دهنده درد به نام “داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی” (NSAIDs) می‌تواند برای کلیه‌های شما مضر باشد. مانند: ایبوپروفن، دیکلوفناک و سلکوکسیب است. این داروها خون رسانی به کلیه‌های شما را کاهش می‌‌دهند.

اگر برای فشار خون یا مشکلات قلبی قرص‌های ادرار آور، مهارکننده‌های ACE و ARB (مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II یا سارتان) مصرف می‌کنید، از داروهای ضد درد برای تسکین درد استفاده نکنید. این داروها با همدیگر، برای کلیه‌های شما بسیار مضر هستند. از پزشک یا داروساز خود در مورد داروهای دیگر برای تسکین درد مشاوره بخواهید.

قبل از خرید NSAID برای تسکین درد، با داروساز خود مشورت کنید که آیا این موارد برای شما بی خطر است یا خیر.

آیا شما یک مهارکننده ACE یا ARB (‘sartan’) مصرف می‌کنید؟

از مهارکننده‌های ACE یا ARB برای طیف وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله فشار خون و نارسایی قلبی استفاده می‌کنید. این‌داروها برای محافظت از کلیه‌های شما در برابر آسیب در صورت ابتلا به دیابت بسیار مهم هستند.

نمونه‌هایی از مهار کننده‌های ACE نمونه‌هایی از ARB ها
سیلازاپریل (زاپریل، Apo-Cilazapril) کاندسارتان (Candestar، Atacand)
انالاپریل (Renitec M) لوزارتان (Cozaar)
لیسینوپریل
پریندوپریل
کوئیناپریل (Accupril، Accuretic)

اما اگر از مهارکننده‌های ACE یا ARB و از داروهای ادرارآور استفاده می‌کنید، ترکیب این داروها با داروهای ضد التهابی (داروهای ضد التهابی برای کاهش درد)، می‌تواند برای کلیه‌های شما بسیار مضر باشد. این داروها می‌تواند باعث آسیب حاد کلیه شود. این ترکیب “سه گانه خطرناک” نامیده می‌شود. با افزایش سن یا کمبود آب بدن نیز خطر بیشتری برای صدمه به کلیه‌ها وجود دارد.

اگر از داروی مهارکننده ACE یا ARB استفاده کرده‌اید، همراه با داروی ادرارآور، از داروهای ضد درد NSAID برای تسکین درد استفاده نکنید. از پزشک یا داروساز خود درباره‌ی گزینه‌های مطمئن تر مسکن برای خود کمک بخواهید.

نمونه‌هایی از داروهای ادرار آور نمونه‌هایی از NSAIDs
بنتروفلوازید (Arrow-Bendrofluazide) ایبوپروفن (Ibugesic، I-Profen، نوروفن)
کلرتالیدون (Hygroton) دیکلوفناک (Voltaren)
اینداپامید (Dapa-Tabs ، Napamide) ناپروکسن (Noflam، Naprosyn)
متولازون(Zaroxolyn) مفنامیک اسید (Ponstan)
فوروزماید (Diurin) سلکوکسیب (celebrex)

در مصرف مولتی ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و داروهای گیاهی احتیاط کنید.

مولتی ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و داروهای گیاهی ممکن است حاوی موادی باشند که برای کلیه‌های شما مضر هستند. همیشه با داروساز خود مشورت کنید که آیا داروهایی که مصرف می‌کنید ممکن است با اینها تداخل داشته باشد یا خیر.

منبع: healthpoint

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید