6 نکته برای پیشگیری از کمردرد

خلاصه محتوا

کمردرد یک مشکل بسیار رایج است و در اثر بسیاری از فعالیت‌های ساده روزمره نیز ممکن است ایجاد ‌شود. اما با انجام یکسری اقدامات میتوان به جلوگیری از کمردرد کمک کرد و از ستون فقرات حافظت نمود.

1.      ورزش: ورزش کردن باعث کاهش وزن و بهبود مایع مفصلی می‌شود.

2.      درست غذا خوردن:  هنگامی که روده‌ها به درستی کار ‌کنند، عملکرد ستون فقرات نیز حفظ می‌شود؛ زیرا درون و بیرون بدن به یکدیگر ارتباط دارد.

3.      به پهلو خوابیدن:  خواب کافی و استراحت کافی همیشه بخش مهمی از حفظ سلامتی است به پهلو خوابیدن بهترین حالت برای کاهش کمردرد است.

4.      حفظ وضعیت مناسب بدن:  در حال کار با کامپیوتر چه در خانه چه در دفترکار پوزیشن خود را به شکل درست و ارگونومیک حفظ کنید. هنگامی که به مدت طولانی جلوی کامپیوتر هستید چند تمرین کششی انجام دهید.

5.      کاهش استرس: استرس به عضلات تنش وارد می‌کند و تنش مداوم می‌تواند باعث کمردرد شود. یوگا، مدیتیشن و نفس عمیق در کاهش استرس مفید است.

6.      ترک سیگار: سیگار عروق خونی را تنگ می‌کند. رگ‌های خونی باریک منجر به رسیدن اکسیژن و مواد مغذی کمتری به ستون فقرات می‌شوند که سبب کمر درد خواهد ‌شد.

کمردرد یک مشکل بسیار رایج است و در اثر بسیاری از فعالیت‌های ساده روزمره ایجاد می‌شود. با این با انجام یکسری اقدامات میتوان به جلوگیری از کمردرد کمک کرد و از ستون فقرات حافظت نمود.

کمردرد می‌تواند در نتیجه‌ی یک ضربه ایجاد شود، مانند سقوط یا تصادف رانندگی. اما بیشتر اوقات درد کمر نتیجه یک فعالیت روزمره است که به صورت نادرست انجام می‌شود – فعالیت‌هایی مانند چرخاندن کمر برای رسیدن به چیزی یا بلند کردن یک جسم، نشستن پشت کامپیوتر در همان حالت برای ساعت‌ها، خم شدن برای جارو برقی کشیدن و حمل کیسه‌های خرید نیز سبب کمر درد می‌شود. خبر خوب این است که پیشگیری از درد کمر چندان دشوار نیست و اغلب فقط به چند اصلاح کوچک نیاز دارد تا به زودی دوباره به حالت طبیعی تبدیل برگردید.

در اینجا شش نکته ساده اما مؤثر برای جلوگیری از کمردرد آورده شده است.

  1. ورزش: یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید برای پیشگیری از درد کمر انجام دهید، بلند شدن و تحرک است. چرا ورزش از کمردرد جلوگیری می‌کند؟ به گفته دکتر رابین لوستینگ متخصص عمل جراحی در مرکز پزشکی توتال نیوجرسی: عضلات برای ایجاد حرکت بوجود آمده‌اند و اگر اندام شما در وضعیت مطلوبی نباشد، بیشتر احتمال دارد که به کمرتان آسیب برسانید و پا درد بگیرید حتی وقتی که شما حرکات ساده‌ای انجام دهید، مانند بلند کردن فرزندتان از گهواره. دکتر لوستیگ می‌گوید: “همچنین ورزش به مایع مفصلی کمک می‌کند.” یکی دیگر از دلایل ورزش در جلوگیری از کمردرد این است که ورزش به شما کمک می‌کند وزن خود را کم کنید – اضافه وزن داشتن، به خصوص در اطراف معده، می‌تواند فشار اضافی را روی کمر شما وارد کند.
رفع کمر درد
  1. درست غذا خوردن: لوستیگ می‌گوید: “اگر شما عادات غذایی خوبی را حفظ کنید، نه تنها وزن متعادل خود را حفظ خواهید کرد، بلکه فشارهای غیرضروری نیز روی بدن وارد نمی‌کنید.” وی می‌افزاید: یک رژیم ثابت و پر از غذای خیلی تند یا فست فود می‌تواند سیستم عصبی شما را تحت فشار قرار دهد و این باعث می‌شود کمردرد ایجاد شود. برعکس، یک رژیم غذایی سالم از میوه‌ها و سبزیجات تازه، گوشت‌های بدون چربی، لبنیات و غلات کامل باعث می‌شود که دستگاه گوارش شما در مسیر درستی باشد. لوستیگ می‌گوید: “اگر روده‌های شما به درستی کار می‌کنند، عملکرد ستون فقرات شما نیز حفظ می‌شود؛ زیرا درون و بیرون بدن شما به یکدیگر ارتباط دارد.” “من دریافته‌ام که بسیاری از افرادی که از درد پایین کمر شکایت می‌کنند روده‌ی آنها به نوعی تحریک شده و بیمار است.”
  2. به پهلو بخوابید: اگر شما نمی‌خواهید روی کمر خود صاف بخوابید. بهترین موقعیت برای خواب به پهلو خوابیدن است. اگر باید به روی شکم خود بخوابید، بالشی را در زیر شکم خود قرار دهید تا از فشار به کمر خود کم کنید. داشتن یک تشک و بالش نیز برای حمایت از سر شما بسیار مهم است. لوستیگ می‌گوید: “خواب کافی و استراحت کافی همیشه بخش مهمی از حفظ سلامتی است.” همچنین اگر در طول روز ورزش می‌کنید سعی کنید شب بهتر بخوابید.

  1. حفظ وضعیت مناسب بدن: لوستیگ می‌گوید: “افرادی که روزی هفت یا هشت ساعت پشت رایانه خود می‌نشینند، مرا سر کارم نگه داشته‌اند زیرا بیشترین بیماران من از این گروه هستند.” مردمی که بصورت قوز مانند با کامپیوتر و تلفن شان کار می‌کنند، آنها نمی‌دانند که به کمر خود آسیب می‌زنند و درد کمر آنها نیز به همین دلیل است. مطمئن باشید که در حال کار با کامپیوتر چه در خانه چه در دفترکار پوزیشن خود را به درستی و ارگونومیک حفظ کنید. هنگامی که به مدت طولانی جلوی کامپیوتر هستید چند تمرین کششی انجام دهید. اگر وضعیت بدنی خوبی داشته باشید، منحنی‌های طبیعی کمر را حفظ کرده و به تقویت آن کمک خواهید کرد.

  1. استرس را کاهش دهید: شما احتمالاً نمی‌دانید که چه میزان استرس می‌تواند بر سلامت کمر شما تأثیر بگذارد. استرس به عضلات تنش وارد می‌کند و تنش مداوم از این نوع می‌تواند باعث کمردرد شود. لوستیگ می‌گوید هر فعالیتی که به شما در کاهش استرس کمک می‌کند به جلوگیری از کمردرد نیز کمک خواهد کرد. فعالیت‌های کاهش استرس می‌تواند شامل یوگا، مدیتیشن، بیو فیدبک (شیوه‌ای تکمیل‌کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن می‌آموزیم عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب را با کمک ذهن کنترل نماییم. در بیوفیدبک به حسگرهای الکتریکی وصل می‌شوید که به شما کمک می‌کند اطلاعاتی درباره بدن خود را دریافت و اندازه‌گیری نمایید، حسگرهای بیوفیدبک به شما می‌آموزد که چگونه تغییرات ظریف و ماهرانه‌ای در بدن خود، مثلاً آرام کردن برخی ماهیچه‌ها را به تدریج انجام دهید تا به آنچه می‌خواهید، برای مثال کاهش تنش، برسید)، تنفس عمیق، تای چی و تصورات هدایت شونده باشد.این نوع کمردرد به کمردرد عصبی معروف است.

  1. ترک سیگار: به خوبی شناخته شده است که استعمال سیگار، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان از جمله سرطان‌های ریه و روده بزرگ را افزایش می‌دهد، اما بیشتر مردم متوجه نیستند که استعمال سیگار نیز می‌تواند یک دلیل کمردرد باشد. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که سیگار کشیدن می‌تواند درد کمر موجود را بدتر کند. کاملاً مشخص نیست که چگونه استعمال سیگار بر سلامت کمر تأثیر می‌گذارد، اما یک احتمال این است که عروق خونی را تنگ می‌کند. رگ‌های خونی باریک منجر به رسیدن اکسیژن و مواد مغذی کمتری به ستون فقرات می‌شوند؛ که این به نوبه خود بیشتر مستعد آسیب می‌شود و روند بهبودی را آهسته تر می‌کند.

با تغییرات ساده در شیوه زندگی می‌توانید خطر کمردرد را کاهش دهید. با این حال، اگر کمردرد را تجربه می‌کنید، آن را نادیده نگیرید. این مشکل می‌تواند نشانه یک وضعیت جدی تر باشد. در مورد علائم و اقداماتی که باید انجام دهید و درمان آن با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: everydayhealth

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید