پوسیدگی دندان(dental caries)

ملاحظات غذایی

پوسیدگی یا فساد دندانی یک نوع بیماری متمدن است و در جایی پیدا میشود که غذاهاییی خورده شود که تصفیه شده، تغییر ماهیت داده و ماده ی حیاتی آنها از بین رفته و فاقد املاح معدنی است. برای جلوگیری از پوسیدگی دندانی بهتر است در دوران جنینی با یک برنامه ی پیشگیری کننده از هنگام بارداری آغاز گردد. مادران باردار باید توجه کنند که رژیم غذایی آنها شامل مواد مغذی حیاتی مناسب، مخصوصا املاح معدنی کلسیم، منیزیم، فسفر و تمام املاح معدنی موثر باشد. کودک باید تا آنجا که امکان دارد از پستان مادر تغذیه نماید حتی در مدت بیش از یکسال بعد از شیر گرفتن غذاهای استخوانی کوبیده بدون چربی و ژلاتین و یاگرد آن باید به غذای کودک اضافه گردد.اول در حدود نصف قاشق چایخوری- بعد در سن ۲ سالگی ۱ قاشق سوپ خوری در روز (یا ۳-۴ عدد قرص آن).

کودک باید شیر بنوشد و ترجیح دارد که شیر بز باشد و حداقل تا سن رشد این کار را انجام دهد. بهترین شکل سیر عبارت است از شیر ترش, ماست، کفیر. از تمام شیرینی ها و غذاهای تصفیه شده و هر چیزی که از شکر و آرد سفید تهیه می گردد باید شدیدا پرهیز کرد. دانه های کنجد بی نهایت غنی از کلسیم است و کلسیم آن دو برابر اندازه ی فسفر آن است، این تناسب درباره ی تمام غلات و دانه های دیگر بر عکس میباشد. بالغین که زیاد در معرض پوسیدگی دندان هستن باید علاوه یر مصرف غذاهای استخوانی، املاح معدنی، یک قرص از کلرئید بعد از هر وعده غذا بخورند که به جذب املاح معدنی کمک خواهد کرد.

درمان های بیولوژیکی

۱- از مصرف تمام خمیر دندان ها و پودر آن خودداری کنید. مواد پاک کننده در خمیر دندان ها برای دندان ها و لثه ها مضرند.

۲- دندان ها را بعد از هر وعده غذا به صورت ساده با مسواک نرم و دارای موهای زیاد و آب شستشو دهید، در حد امکان با پودر نرم مسواک بزنید، به هنگام صبح نوک زبان را نیز مخصوصا اگر زبان باردار باشد مسواک بزنید، لثه ها را با انگشتتان هر روز یک مرتبه ماساژ دهید.

۳- غذاهایی راا بخورید که احتیاج به جویدن زیاد داشته باشد، از خوردن غذاهای نرم و چسبناک پرهیز کنید.

۴- برای جلوگیری و درمان بیماری ضریع دندانی، رژیم کافی و مکمل های کلسیم ضروری است. کمبود کلسیم یکی از علل اساسی ضریع دندانی است.

۵- یک درمان عالی برای ناراحتی های لثه و اطراف دندان های حساس و بیماری ضریع دندانی این است که صبح و شب لثه ها را را با ویتامین E که از فشردن کپسول آن حاصل میشود ماساژ دهید.

افشره ها

تمام آب سبزیجات و میوه جات، فقط آب میوه جات به مقدار مختصر و همیشه با آب به صورت ۵۰-۵۰ رقیق شود. این مخصوصا برای افشره های ترش اجرا گردد.

اختصصات

غذاهای استخوانی، دانه های کنجد، شیرهای ترش، ویتامین های A و c و املاح معدنی، مکمل های همراه با منیزیم.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید