واکسن BCG یا ب ث ژ

خلاصه محتوا:
بیشتر از بزرگسالان است.  کودکان زیر 5 سال را می‌توان در برابر اشکال شدید سل با واکسیناسیون رایگان BCG محافظت کرد.
درمورد قدرت ایمن سازی BCG تا حدی در برابر عفونت سل محافظت ایجاد می‌کند. هنگام واکسن BCG درست بعد از تولد، 59٪ از نوزادان و کودکان خردسال از ابتلا به سل ریوی (TB ریه‌ها) و 90٪ از اشکال شدید سل مانند مننژیت سلی (عفونت غشای پوشاننده مغز) محافظت می‌شوند. واکنش پوستی به واکسن BCG رایج است، اما مشکلات جدی طولانی مدت نادر است. بیشتر کودکان در محل تزریق دچار درد می‌شوند. پس از بهبودی اولیه، درد ممکن است فقط در محل جای زخم کوچک وجود داشته باشد. نحوه مراقبت از محل تزریق واکسن محل تزریق را تمیز و خشک نگه دارید.اگر درد ایجاد شده است، محل را با گاز بپوشانید تا هوا وارد شود.محل تزریق را فشار ندهید یا نخارانید.از پمادها، روغن‌ها یا گیاهان داروی در محل تزریق استفاده نکنید.روی محل تزریق چسب نزنید.محل تزریق را مالش یا ماساژ ندهید.

واکسن BCG چیست؟

واکسن ب ث ژ یا (Bacillus Calmette-Guérin) به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با اشکال شدید سل (TB) کمک می‌کند. سل یک بیماری عفونی است که می‌تواند باعث خستگی، سرفه، تب و تنگی نفس شود.

 ، اگر آنها در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشند. این واکسن مانع از آلوده شدن فرد به سل نمی‌شود. با این حال، که واکسن BCG بلافاصله پس از تولد داده می‌شود و از هر 10 کودک و خردسال 7 نفر در برابر اشکال شدید سل محافظت می‌شوند، به عنوان مثال: مننژیت سلی (تأثیر بر مغز) و سل میلیری یا ارزنی (گسترده).

چه کسی باید واکسن BCG را دریافت کند؟

واکسن BCG بصورت همگانی تجویز نمی‌شود زیرا میزان سل در بسیاری از مناطق کشور کاملاً کم است. این واکسن در کودکان موثر تر است و به نظر می‌رسد وقتی که به بزرگسالان داده می‌شود تاثیر کمتری دارد. واکسیناسیون BCG در صورتی که خطر ابتلا به سل بیشتر باشد، برای نوزادان یا کودکان زیر 5 سال توصیه می‌شود، برای مثال برای افرادی که:

با یک فرد مبتلا به سل یا با سابقه سل در خانه یا خانواده زندگی می‌کنند.

و اگر یکی یا هر دو والد یا اعضای خانواده یا سرپرستان آنها سل دارند. یا اگر طی 5 سال گذشته به مدت 6 ماه یا بیشتر در کشورهایی با نرخ سل بالا زندگی کرده‌اند. به طور کلی، مناطق زیر از نظر شیوع سل بسیار بالا هستند:

 • بیشتر مناطق آفریقا
 • بسیاری از مناطق آمریکای جنوبی
 • روسیه و کشورهای شوروی سابق
 • شبه قاره هند
 • چین، هنگ کنگ و تایوان (ROC)
 • جنوب شرقی آسیا (به جز سنگاپور)
 • برخی از کشورهای مجاور اقیانوس آرام (به جز جزایر کوک، نیو، ساموآ، توکلائو و تونگا).

افرادی که به مدت سه ماه یا بیشتر در کشورهای با شیوع بالای سل زندگی کرده‌اند احتمالاً در معرض ابتلا به سل قرار می‌گیرند.

تزریق واکسن

بهترین زمان برای تزریق واکسن BCG در کودکان کدام است؟

بهتر است برای کودک شما واکسن در طی چند روز پس از بدو تولد و حداکثر 6 ماهگی تزریق شود، اما در هر زمانی تا 5 سالگی نیز می‌تواند واکسینه شود. اگر فرزند شما از 6 ماه بزرگتر باشد، ابتدا آزمایش می‌شود تا متوجه شوند که آیا کودک سل دارد. بسته به نتایج این آزمایش، ممکن است واکسن BCG برای کودک شما پیشنهاد شود.

واکسن BCG چقدر مؤثر است؟

درمورد قدرت ایمن سازی BCG تا حدی در برابر عفونت سل محافظت ایجاد می‌کند. هنگام واکسن BCG درست بعد از تولد، 59٪ از نوزادان و کودکان خردسال از ابتلا به سل ریوی (TB ریه ها) و 90٪ از اشکال شدید سل مانند مننژیت سلی (عفونت غشای پوشاننده مغز) محافظت می‌شوند.

نشان داده شده است که حفاظت ایجاد شده با این واکسن تا 20 سال پس از واکسینه شدن BCG ادامه دارد.

چه کسانی نباید واکسن BCG دریافت کنند؟

واکسن BCG نباید به بزرگسالان و هرکسی که آلرژی شدید (آنافیلاکسی) داشته باشد یا قبلا یک دوز این واکسن را دریافت کرده باشد؛ داده شود. واکسن BCG نباید به کودکان زیر نیز تزریق شود:

 • کودکان بالای 5 سال
 • کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به عنوان مثال، در صورت مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند (مثلا در افرادی که رادیو تراپی می‌شوند و سرطان دارند).
 • یا کودکانی که به بیماری پوستی آلوده شده‌اند. وقتی اگزما در بدن کودک وجود دارد، باید محلی برای تزریق واکسن انتخاب شود که هیچ اگزمایی ندارد.

برای کودکانی که تب بیش از 38 درجه سانتیگراد دارند، مصرف واکسن BCG باید تا زمان رفع تب موکول شود. وجود عفونت جزئی دلیلی برای تأخیر در واکسیناسیون نیست.

واکسن

واکسن BCG چگونه تزریق می‌شود؟

واکسن BCG بصورت زیر جلدی و روی قسمت فوقانی بازوی تزریق می‌شود و معمولاً به صورت یک دوز مصرف می‌شود. نیازی به دوز دوم نیست.

پس از واکسیناسیون چه انتظار چه اتفاقاتی را داشته باشیم؟

واکنش پوستی به واکسن BCG رایج است، اما مشکلات جدی طولانی مدت نادر است. بیشتر کودکان در محل تزریق دچار درد می‌شوند. پس از بهبودی اولیه، درد ممکن است فقط در محل جای زخم کوچک وجود داشته باشد.

در طی 1 تا 6 هفته، ممکن است در جایی که واکسن تزریق شده یک تاول قرمز کوچک ظاهر شود.

بعد از 6 تا 12 هفته، تاول ممکن است به یک درد کوچک تبدیل شود. اگر این اتفاق رخ داد، محل تزریق را با گاز بپوشانید تا هوا وارد آن شود. از چسب استفاده نکنید.

این درد ممکن است تا 3 ماه به منظور بهبودی کامل ادامه داشته باشد و ممکن است جای زخم کوچکی نیز داشته باشد که طبیعی است.

نحوه مراقبت از محل تزریق واکسن

 • محل تزریق را تمیز و خشک نگه دارید.
 • اگر درد ایجاد شده است، محل را با گاز بپوشانید تا هوا وارد شود.
 • محل تزریق را فشار ندهید یا نخارانید.
 • از پمادها، روغن‌ها یا گیاهان داروی در محل تزریق استفاده نکنید.
 • روی محل تزریق چسب نزنید.
 • محل تزریق را مالش یا ماساژ ندهید.

منبع: healthpoint

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • chat
  یک نظر ارسال کنید