مصرف برنج باعث چاقی نمی‌شود!

محققان در مطالعه‌ای که از داده‌های بیش از ۱۳۰ کشور در آن استفاده شده است، به این نتیجه رسیده‌اند که خوردن برنج بیشتر ممکن است شما را در مقابل چاقی محافظت کند. پس از کنترل طیف وسیعی از عوامل، تیم تحقیقاتی متوجه شد که نتایج شگفت انگیزی از این مطالعه بدست آمده است. با وجود این، سوالات بزرگی همچنان در روند این تحقیق وجود دارد…

چاقی در دنیای غرب و فراتر از آن، در حال افزایش است. با این حال، برخی از کشورها با چالش مشابه غربی‌ها روبرو نیستند. بنا به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، ۳۹٫۸ درصد از مردم در ایالات متحده در حال حاضر چاق هستند. با این حال، طبق نظر سازمان جهانی بهداشت ، در ژاپن این رقم فقط ۴٫۳٪ است.

مجموعه‌ای از عوامل مختلف هستند که می‌تواند باعث تفاوت در این آمار باشند. این عوامل مختلف موثر بسیارگیج کننده هستند – پس از کجا شروع کنیم؟ بر طبق نظر گروهی از محققان، یک عامل خوب برای شروع ممکن است برنج باشد.

میانگین مصرف غذا در فردی که در ایالات متحده است؛ بسیار متفاوت از شخص دیگری در هر کشور خارج از جهان غرب است. با این حال، رژیم‌ غذایی در برخی از کشورهایی که نرخ چاقی کمتری دارند داری یک جزء اصلی مشترک هستند و آن برنج است.

محققان دانشکده هنرهای لیبرال زنان دوشیشا در کیوتوی ژاپن، تصمیم گرفتند که نگاه دقیقتری به این موضوع داشته باشند. آنها اخیرا یافته‌های خود را در کنگره اروپا در مورد چاقی (ECO2019) در گلاسکوی انگلستان ارائه دادند.

 

نگاهی جهانی به مصرف برنج

به این منظور، دانشمندان داده‌های ۱۳۶ کشور را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که کشورهایی که به طور متوسط حداقل ۱۵۰ گرم برنج در روز می‌خورند، به میزان قابل توجهی میزان چاقی در آنها پایین تر از کشورهایی است که کمتر از میانگین جهانی، برنج مصرف می‌کنند؛ یعنی حدود ۱۴ گرم در روز. محققان سعی کردند تا متغیرهای موثری را که می‌توانستند اندازه گیری کنند؛ از جمله: میانگین سطح تحصیلات، نرخ استعمال دخانیات، کالری مصرفی کل ، هزینه مصرف شده برای مراقبت‌های بهداشت و درمان، درصد جمعیت بالای ۶۵ سال و تولید ناخالص داخلی در سرانه، را نیز در نظر بگیرند. همه این متغیرها در کشورهایی که بیشتر ساکنین آنها برنج مصرف می‌کردند، به طور قابل توجهی پایین‌تر بود. با این وجود، حتی پس از این تجزیه و تحلیل حساب شده نیز محققان دریافتند که تأثیر مثبت برنج بر چاقی همچنان ادامه دارد.

براساس این اطلاعات، آنها تخمین می‌زنند که افزایش فقط یک چهارم فنجان برنج در روز (۵۰ گرم به ازای هر نفر) می‌تواند چاقی جهانی را تا ۱٪ کاهش دهد. این معادل یک تغییر وزن  در حدود  ۶۵۰ میلیون تا ۶۴۳٫۵ میلیون بزرگسال است.

مشاهدات آنها نشان داد که میزان چاقی در کشورهایی که برنج را به عنوان یک غذای اصلی مصرف می‌کنند، کمتر است. بنابراین، یک غذای ژاپنی یا یک رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای آسیایی برپایه‌ی برنج ممکن است به جلوگیری از چاقی کمک کند.

 

اما چرا برنج ممکن است بر میزان چاقی تاثیر گذار باشد؟ به گفته‌ی پروفسور ایمای: “خوردن برنج شاید به این دلیل از چاقی جلوگیری می‌کند که وجود فیبر، مواد مغذی و ترکیبات گیاهی موجود در دانه‌های کامل مثل برنج، ممکن است احساس سیری را افزایش دهد و از خوردن بیش از حد جلوگیری کند. ”

پروفسور ایمای همچنین می‌گوید: “برنج کم چرب است و وابستگی کمی به تغییر سطح گلوکز خون پس از خوردن وعده‌های غذایی دارد که ترشح انسولین را متوقف می‌کند.”

 

محدودیت‌های قابل توجه در این مطالعه

محققان می‌دانند که تمایز بین علت و اثر در هنگام نگاه کردن به رژیم غذایی به ویژه در چنین مقیاس بزرگی، چالش برانگیز است. هنوز هم عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند بر روی این تفاوت تاثیرگذار باشد. آنها همچنین توضیح می‌دهند که؛ از داده هایی در سطح کشورها استفاده کردند، نه داده های در سطح افراد. که این داده های دارای نقایص متعددی هستند؛ به عنوان مثال، مناطق خاصی از برخی کشورها ممکن است بطور قابل توجهی بیشتر از دیگران برنج مصرف کنند. همچنین میزان چاقی در یک کشور از منطقه تا منطقه‌‌ی دیگر متفاوت باشد.

 

نگرانی دیگر استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) است. اگر چه این یک معیار استاندارد است که محققان به طور گسترده از آن استفاده می‌کنند، اما یک ابزار اندازه گیری سلامت کل بدن نیست. نقص دیگر آن اینست که، به عنوان مثال، یک BMI در سطح ناسالم، روی میانگین BMI کل کشور تاثیر می‌گذارد وآن را کاهش می‌دهد.

 

انواع برنج

یکی دیگر از مسائل بالقوه تاثیر گذار روی ننایج این مطالعه این است که این تیم هنگام تجزیه و تحلیل به نوع برنجی که جمعیت‌ها مصرف می‌کردند؛ توجهی نداشتند. در حالی که نوع برنج بسیار مهم است. به عنوان مثال، برنج سفید فیبر بسیار کمتری از انواع کمتر پردازش شده آن دارد. مقدار فیبر مصرفی ممکن است در خطر ابتلا به چاقی نقش مهمی داشته باشد.

 

همچنین، یک متاآنالیز منتشر شده در BMJ در سال ۲۰۱۲ به رابطه بین برنج سفید و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ پرداخته بود و نویسندگان آن نتیجه گرفتند که:

“مصرف بیشتر برنج سفید با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، به ویژه در جمعیت آسیایی (چینی و ژاپنی) مرتبط است.”

در مطالعه دیگری که شامل بیش از ۱۰،۰۰۰ بزرگسال کره ای بود، محققان دریافتند که یک رژیم غذایی حاوی برنج سفید با چاقی همراه است.

شک و تردید در مورد این موضوع همچنان باقی می‌ماند و دانشمندان باید به مطالعه تاثیر برنج بر چاقی ادامه دهند. اگر چه خوراکی مثل برنج که هم ارزان و هم دردسترس است؛ اگر بتواند در مبارزه با چاقی نقش مهمی ایفا کند، نتایج این مطالعه بسیار ارزشمند خواهد بود.

 

 

منبع: medicalnewstoday

 

متن دیدگاه‌ها

chat
یک نظر ارسال کنید