چگونه لاغر شویم، چگونه لاغر بمانیم؟ عوارض لاغری غیر اصولی

چگونه لاغر شویم، چگونه لاغر بمانیم؟ عوارض لاغری غیر اصولی

این روزها تب و تاب رژیم لاغری سریع بسیار زیاد است. ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که می‌خواهید با لاغری و تناسب اندام به وزن ایده آل خود برسید. اگر سوالی به بزرگی “چگونه سریع لاغر شویم؟” ذهن شما را به خود مشغول کرده است، باید بدانید که به این آسانی‌ها نیست که تنها با حذف برخی از مواد غذایی به کاهش وزن و تناسب اندام برسید. برای اینکه به وزن مورد نظر خود برسید، به عزم جزم و رژیم غذایی صحیح نیاز دارید.

چگونه می‌توانیم سریع لاغر شویم؟

احتمالا اولین چیزی که می‌خواهید بدانید این است که چگونه در یک هفته لاغر شوید؟ اگر کمی منطقی باشید می‌توانید با رژیم غذایی مناسب و همچنین ورزش کردن منظم، سریع‌تر لاغر شوید.

مسئله این است که وزن شما، نحوه برنامه غذایی فعلی تان و زمانی که برای ورزش کردن صرف می‌کنید، در برنامه لاغری سریع شما موثر است. با استفاده از تنظیم کالری، نمک و نشاسته در رژیم غذایی، می‌توانید هدفی مثل لاغر کردن شکم را در یک زمان مطلوب به دست آورید.

در نتیجه برای کاهش وزن و تناسب اندام، در کنار رژیم غذایی به ورزش منظم و اصولی نیز نیاز دارید.

برای اینکه بهتر بدانید چگونه در یک ماه لاغر شوید، یک پزشک تغذیه به شما کمک خواهد کرد تا از بهترین روش‌ها استفاده کنید.

هدفتان را برای کاهش وزن سریع مشخص کنید

به جای اینکه مدام به دنبال پاسخ سوالاتی مثل “چگونه بدون رژیم لاغر شویم؟” یا “چگونه در سه روز لاغر شویم؟” باشید، یکبار برای همیشه هدف و برنامه رژیم غذایی خود را مشخص کنید. برای شروع با خودتان کمی مهربان باشید و از همان ابتدا به خودتان سخت نگیرید. مدت زمان رسیدن برای کاهش وزن سریع و لاغری را منطقی در نظر بگیرید. مثلا بگویید که در یک ماه آینده می‌خواهید چقدر کاهش وزن داشته باشید؟

کاهش وزن

در این مدت به برنامه خود پایبند باشید، یعنی غذاهایی که برای شما مضر است اما وسوسه کننده هستند را نخورید. سعی کنید پس از پایان روز و یا پایان هفته اگر به برنامه رژیم غذایی پایبند بودید، جایزه‌ای برای خودتان در نظر بگیرید؛ البته یک جایزه غیر خوراکی!

بیشتر بخوانید: گفتگو اختصاصی با دکتر نگار اصلانی در خصوص تغذیه و کاهش وزن

برای لاغری سریع صبحانه بخوریم یا نه؟

تفاوتی نیست چه سنی داشته باشیم، اکثر ما از صبحانه خوردن شانه خالی می‌کنیم. با این حال فراموش نکنید که صبحانه یکی از مهم ‌ترین وعده‌های غذایی است که نباید حتی از رژیم لاغری سریع حذف شوند. مصرف به اندازه مواد غذایی که شامل فیبر، پروتئین و حداکثر 500 کالری هستند، باعث می‌شوند تا سطح قند خون شما تنظیم شده و حتی تا وعده غذایی بعدی نیازی به مصرف خوراکی‌های حاشیه‌ای نداشته باشید. مثلا رژیم غذایی و گیاهخواری یکی از روش‌های مناسب به شمار می‌آید.

حذف خودسر وعده‌های غذایی ممنوع!

اینکه فکر کنید با حذف کردن یک وعده غذایی خاص سریع‌تر  به لاغری شکم و لاغری صورت می‌رسید، باید بدانید که سخت در اشتباهید!

بدن شما حتی در برنامه لاغری و کاهش وزن سریع به مواد غذایی خاصی نیاز دارد که حذف آن‌ها نه تنها باعث لاغر کردن شکم نمی‌شود، بلکه ممکن است در طول زمان دچار اضافه وزن شوید. بدن می‌خواهید گرسنگی که در طول روز کشیده است را جبران کند، پس اگر در طول روز گرسنه بمانید ممکن است هنگام شام به خودتان بیایید و ببینید که شما هستید و کوهی از غذاهایی که نباید می‌خورده‌اید.

آب بخورید تا سریع لاغر شوید

اشتباه نکنید، این جمله بدان معنی نیست که نوشیدن آب کافی در طول روز باعث لاغر شدن شما می‌شود، پس اگر لاغر هستید و وزن مناسبی دارید نباید به میزان کافی آب بخورید. مسئله این است که برخی از افراد برای کاهش وزن و لاغری، نوشیدن آب در طول روز را فراموش می‌کنند. نه تنها آب کافی، بلکه مواد غذایی که آب زیادی در خود ذخیره می‌کنند موثر هستند.

مواد غذایی زیر به شما کمک می‌کنند تا با دریافت فیبر و دفع ادرار منظم به هدف خود نزدیک شوید.

  • خیار
  • هندوانه
  • انگور
  • میوه‌های تیره رنگ مثل آلو سیاه
  • آناناس

نکاتی درباره اینکه چگونه لاغر بمانیم؟

تنها رژیم لاغری سریع برای رسیدن به کاهش وزن و تناسب اندام کافی نیست. اگر شما نتوانید پس رسیدن به وزن ایده آل، این روند را ادامه دهید، به احتمال زیاد دچار وزن می‌شوید و به وزن قبلی خود باز می‌گردید. علاوه بر ادامه دادن نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، برای اینکه لاغر بمانید، بهتر است این نکات را رعایت کنید.

حواستان باشد چه غذایی می‌خورید

به جای آنکه برای لاغر کردن شکم، لاغر کردن صورت و بازو به فکر کم غذا خوردن باشید، یک رژیم غذایی اصولی و صحیح تنظیم کنید. برای این کار به هر غذایی که می‌خورید توجه داشته باشید.

مواد خوراکی مضر شامل مواد غذایی زیر هستند که نباید جایی در برنامه غذایی شما داشته باشند:

  • غذاهای چرب
  • فست فودهای وسوسه انگیز
  • نوشیدنی‌های قند دار

اندازه ظرف غذای خودتان را کوچک کنید و به میزان غذایی که در طول روز می‌خورید، حساس باشید.

هوشمندانه بخرید تا سریع لاغر شوید

حتما شنیده‌اید که می‌گویند با شکم گرسنه برای خرید مواد غذایی نروید! این جمله تا حد زیادی درست است. اگر گرسنه باشید، نمی‌توانید هوشمند خرید کنید و در نتیجه هدف کاهش وزن و تناسب اندام دیگر معنی نمی‌دهد.

برچسب روی مواد خوراکی را مطالعه کنید. میزان کالری و شکر هر ماده غذایی بر روی بسته بندی آن وجود دارد.

آیا برای کاهش وزن سریع، ورزش کردن موثر است؟

در کنار رژیم غذایی مناسب نیاز به ورزش کردن دارید، پس سریع‌تر پاسخ این سوال “چگونه با ورزش لاغر شویم؟” خواهید رسید. مثلا لاغری با پیاده روی می‌تواند موثر باشد. اگر کوه نوردی را ترجیح می‌دهید، سعی کنید روزانه نیم ساعت برای آن وقت بگذارید.

ورزش کردن

ورزش باعث می‌شود که استرس و دغدغه‌هایی شما کاهش پیدا کند و آرامش بیشتری داشته باشید. ورزش‌های هوازی مثل ایروبیک در زمان مناسبی از روز مثل غروب و صبح زود به شما کمک خواهد کرد.

نقش زود خوابیدن در لاغری سریع

برنامه خوابیدن خود را برای کاهش وزن و لاغری تنظیم کنید. این که بخواهید در یک هفته لاغر شوید اما زمان خوابتان غیر منظم باشد و یا اینکه به دنبال لاغری شکم و صورت هستید اما نمی‌دانید که بهترین تایم خوابیدن چه موقع است، باعث می‌شود که نه تنها به وزن ایده آل نرسید، بلکه به مرور دچار اضافه وزن شوید.

پس حتما 7 ساعت خوابیدن در طول شبانه روز را تمرین کنید.

بلایی که لاغری غیر اصولی بر سرتان نازل می‌کند

هرچند لاغری سریع ممکن است برای شما یک هدف باشد، اما به این معنی نیست که همه چیزتان را فدای کاهش وزن و لاغری کنید. عوارض لاغری غیر اصولی به حدی می‌تواند زیاد باشد که شما را دچار مشکلات جدی و جبران ناپذیری کند.

به جای آنکه به دنبال راه‌های آسان برای لاغری باشید، سعی کنید از روش‌های صحیح استفاده کنید. برخی از عوارض سریع لاغر شدن، مشکلات زیر را برای شما ایجاد می‌کند.

خطر سنگ کیسه صفرا در کمین است

اگر مدتی پس از رژیم لاغری سریع متوجه درد در بخش معده خود شدید، یا حالت تهوع شدید و درد شکمی دارید، بهتر است در اسرع وقت به یک متخصص داخلی مراجعه کنید.

احتمال اینکه در اثر رژیم لاغری غیر اصولی دچار سنگ کیسه صفرا شده باشید، زیاد است.

شل شدن پوست از عوارض سریع لاغر شدن

اگر رژیم غذایی درستی نداشته باشید، به احتمال زیاد پوست شما شل می‌شود. این مسئله در قسمت ران، بازوها و شکم یعنی همان بخش‌هایی که به دنبال لاغر کردن آن‌ها بودید، بیشتر به چشم می‌آید.

چروک شدن پوست نتیجه از دست رفتن بافت چربی مورد نیاز آن است. به همین دلیل است که لاغری سریع با روش‌های غیر اصولی شما را به این حال و روز می‌کشاند.

شل شدن پوست شکم

موهایتان را از دست می‌دهید

اگر تنها هدف شما لاغر کردن صورت و لاغر کردن شکم باشد، بدون آنکه از روش‌های درست استفاده کنید، عواقب خوبی در انتظارتان نخواهد بود. به مرور موهایتان نازک شده و شروع به ریختن می‌کند. دلیل اصلی این است که پروتئین به اندازه کافی به بدن شما نمی‌رسد.

به سردردهای شدیدی دچار می‌شوید

از دیگر عوارض رژیم غذایی غیر اصولی این است که به مرور سردردهای شدید به سراغتان می‌آید. کمبود کربوهیدرات در رژیم غذایی و برنامه کاهش وزن باعث کمبود گلیکوژن بدن می‌شود. پس کمبود سوخت مغز، در نهایت باعث سردرد می‌شود.

عضله‌هایتان می‌سوزند

به یاد داشته باشید که پیام‌هایی مثل “چگونه در یک هفته لاغر شوید” و امثال آن تنها عوارض خطرناک برای شما به همراه دارند. اگر تنها به لاغری سریع و تناسب اندام فکر کنید اما نسبت به روش‌های اصولی آن بی تفاوت باشید، در نهایت به جای چربی، این عضله‌های شما هستند که در آتش اشتباهتان می‌سوزند.

مواردی که عنوان شد تنها بخشی از عوارض رژیم لاغری غیر اصولی است. اگر به این شیوه‌ها پایبند باشید، خطرات بیشتری شامل حال شما می‌شود.

سخن آخر

هیچ چیز ارزش به خطر افتادن سلامتی شما را ندارد. حتی اگر کاهش وزن و لاغری سریع باشد. به یاد داشته باشید که با استفاده از روش‌های صحیح مثل ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب هم می‌توانید لاغر شوید. پس به جای توجه به پیام‌های تبلیغاتی که کاری جز گول زدن شما ندارند، از یک پزشک تغذیه مشاوره بگیرید که با تخصص و دانش کافی در رژیم غذایی و لاغری می‌توانند به  شما کمک کنند.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید