علت بروز آکنه یا جوش در بزرگسالان و درمان آن

علت بروز آکنه یا جوش در بزرگسالان و درمان آن

“من دیگر یک نوجوان نیستم، چرا هنوز جوش می‌زنم؟”این سوالی است که روزانه از بیماران می‌شنویم. واقعیت این است که مشاهده آکنه یا جوش در بزرگسالی همچنان پابرجاست. اگرچه معمولاً تصور می‌شود که آکنه به عنوان یک مشکل در دوران بلوغ مطرح است، اما در افراد هر سنی ممکن است ایجاد شود. آکنه بزرگسالان هم از نظر علل و هم از نظر درمان، شباهت‌های زیادی با آکنه‌های نوجوانان دارد. اما برخی از خصوصیات منحصر به فرد در مورد آکنه بزرگسالان نیز وجود دارد.

چه عواملی باعث آکنه یا جوش در بزرگسالان می‌شود؟

جوش زدن در بزرگسالان یا بعد از دوره بلوغ، آکنه‌هایی است که بعد از ۲۵ سالگی رخ می‌دهد. در بیشتر موارد، همان عواملی که باعث آکنه در نوجوانان می‌شود، در آکنه‌های بزرگسالان نیز نقش دارد. چهار عامل موثر در ایجاد آکنه عبارتند از: تولید بیش از حد چربی در پوست، مسدود شدن منافذ سلول‌های پوست بوسیله مواد چسبناک، باکتری‌ها و التهاب.

همچنین برخی عوامل غیرمستقیم نیز وجود دارد که بر عوامل مستقیم فوق الذکر تأثیر می‌گذارد، از جمله:

  • هورمون‌ها، استرس و چرخه قاعدگی در خانم‌ها، همه اینها می‌تواند بر تولید چربی در پوست تأثیر بگذارد.
  • محصولات مراقبت از مو و پوست و آرایش که می‌تواند منافذ را مسدود کند.
  • رژیم غذایی، که می‌تواند بر التهاب در بدن تأثیر بگذارد.

برخی از داروها از جمله کورتیکواستروئیدها، استروئیدهای آنابولیک و لیتیم نیز می‌توانند باعث تولید جوش شوند. بسیاری از اختلالات پوستی، از جمله آکنه، می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت سیستماتیک بدن باشد. به عنوان مثال ریزش مو، رشد بیش از حد مو، چرخه قاعدگی نامنظم یا افزایش یا کاهش وزن سریع، شیوع سریع آکنه در کسی که سابقا جوش نداشته است، همه می‌تواند نشان از یک آژیر خطر از یک بیماری زمینه‌ای مانند: سندرم تخمدان پلی کیستیک یا سایر اختلالات غدد درون ریز باشند. در صورت بروز علائم جدید به پزشک خود بگویید. او ممکن است ارزیابی بیشتری انجام دهد.

چگونه می‌توان از جوش زدن جلوگیری کرد؟

مانند اکثر موارد در زندگی واقعی، جوش زدن همیشه به طور کامل کنترل نمی‌شود. با این حال، برخی از نکات کلیدی برای کمک به جلوگیری از بروز جوش وجود دارد:

  • هرگز با آرایش نخوابید.
  • برچسب‌های محصولات را بررسی کنید: هنگام خرید محصولات آرایشی و مراقبت از پوست، همیشه به روی آن توجه کنید که شامل این موارد باشد: “non-comedogenic یا غیرمولد جوش”، “بدون چربی” یا “منافذ مسدود نخواهد شد”.
  • از محصولات پوست و موی حاوی روغن خودداری کنید.
  • بعضی از لکه‌های روی پوست در واقع جوش نیستند بلکه تغییرات رنگی بعد از التهاب ناشی از ضایعات آکنه قبلی یا کندن آکنه یا جوش‌ها هستند. برای جلوگیری از تیره شدن این موارد، ضد آفتاب با SPF 30+ ، برای روزهای بارانی یا آفتابی بزنید.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تغییرات خاص رژیم غذایی ممکن است به کاهش خطر آکنه کمک کند. به عنوان مثال، یک متا آنالیز از ۱۴ مطالعه مشاهده‌ای که شامل حدود ۸۰،۰۰۰ کودک، نوجوان و بزرگسال است، ارتباط بین محصولات لبنیاتی و افزایش خطر آکنه را نشان داد. و برخی از مطالعات، غذاهای دارای شاخص گلیسمی بالا (مواردی که باعث افزایش سریع قند خون می‌شوند) و بروز جوش را مرتبط کرده‌اند.

مطابق این گفته، مهم است که از اطلاعات غلط درباره تغذیه و پوست دوری کنید. پزشکان، به دنبال اطلاعات علمی و داده محور هستند. شواهدی درباره رابطه بین رژیم و آکنه تازه شروع به رشد کرده است. در آینده ممکن است تأثیر رژیم غذایی روی آکنه بهتر درک شود.

موثرترین گزینه‌های درمان جوش کدام هستند؟

انبار گزینه‌های درمانی برای درمان آکنه بسیار پر است و به نوع و شدت آکنه بستگی دارد. ترتینوئین موضعی، که با چرخاندن سریع سلول‌های پوستی برای جلوگیری مسدود شدن منافذ می‌شود، پایه اصلی در هر رژیم درمانی آکنه است و مزایای دیگری برای درمان چین و چروک‌های ظریف داشته و سبب درخشندگی بیشتر پوست می‌شود. ایزوترتینوئین، که از طریق دهان مصرف می‌شود، در دسترس ترین درمان برای آکنه است که وجود دارد و برای درمان آکنه‌های شدید استفاده می‌شود. زنانی که می‌خواهند باردار شوند در هنگام مصرف ایزوترتینوئین احتیاط لازم را انجام دهند، زیرا این دارو می‌تواند صدمات قابل توجهی به جنین وارد کند.

برای خانم‌هایی که آکنه‌های هورمونی دارند که با چرخه قاعدگی بیشتر می‌شود، می‌توان دارویی بنام اسپیرونولاکتون که تستوسترون را کنترل می‌کند، تجویز کرد. قرص‌های ضد بارداری خوراکی همچنین می‌توانند به تنظیم هورمون‌هایی که در بروز جوش نقش دارند، کمک کنند.

درمان‌های مبتنی بر نور که در مطب انجام می‌شود، مانند فتودینامیک درمانی گاهی می‌توانند کمک کننده باشند. لایه برداری‌های شیمیایی نیز که در مطب انجام می‌شوند، ممکن است به درمان آکنه و محو شدن تغییرات رنگی بعد از التهاب نیز کمک کنند. محصولات مراقبت از پوست ساده و غیر تحریک کننده برای افرادی که آکنه دارند مهم است. محصولاتی را انتخاب کنید که برای پوست دارای آکنه ملایم و بی خطر هستند و محصولاتی را که سنگین و محرک هستند را محدود کنید زیرا مصرف آنها اوضاع را بدتر می‌کند. همچنین مهم است که روی آکنه فشار نیاورید و یا آن را نکنید، زیرا این امر می‌تواند سبب تغییر رنگ پوست شده و جای زخم را بدتر کند.

با ارزیابی مناسب توسط متخصص پوست متخصص و تعهد به یک رژیم درمانی، تقریباً همه موارد آکنه را می‌توان با موفقیت درمان کرد. از این گذشته بزرگسالالی به اندازه‌ی کافی استرس زا هست که نخواهیم استرس بروز جوش‌های پوستی را هم داشته باشیم.

منبع: harvard

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید