پیرچشمی چیست؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟

پیر چشمی چیست؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟

پیرچشمی، دغدغه‌ای که با نزدیک شدن سن به 40 سالگی به سراغتان می‌آید. به نظر بسیاری از افراد این هم یکی از روندهای طبیعی زندگی است. با این حال زمانی که علائم پیرچشمی را مشاهده می‌کنید، مدام به دنبال راهی هستید تا از بروز آن جلوگیری کنید. دلایل زیادی وجود دارد که باعث بروز پیرچشمی در دهه چهارم زندگی می‌شود. با این حال کاهش توانمندی عدسی در تطابق با چشم موجب این مسئله می‌شود. در نتیجه دیدن اجسام در نزدیک‌ترین نقطه به سختی ممکن خواهد بود و وضوح دید کم می‌شود.

علائم اولیه پیرچشمی چیست؟

علائم اولیه آن معمولا با مشکل در خواندن کتاب خواندن یا مطالعه مطالب با گوشی و لپ تاپ به وجود می‌آید. در این شرایط مدام کتاب یا تلفن همراه را به چشم خود دور و نزدیک می‌کنید تا بلکه بتوانید نوشته‌ها را واضح بخوانید. بالاخره کمی دورتر از حد معمول، نقطه‌ای را پیدا می‌کنید که نوشته‌ها به وضوح قابل دیدن هستند؛ اما این روش درمان پیرچشمی نیست.

همچنین اگر احساس می‌کنید که پس از خواندن یک مطلب چشم‌هایتان خسته می‌شود یا دچار سردرد می‌شوید، بهتر است که به یک متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید.

چگونه از بروز پیرچشمی جلوگیری کنیم؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا بهتر است بدانید که “پیرچشمی چیست؟” با افزایش سن، عدسی چشم شبیه به سابق عمل نمی‌کند، چون خاصیت الاستیسیته خود را از دست داده است. با کم شدن انعطاف پذیری عدسی، دیدن اشیا در فاصله نزدیک به سختی ممکن خواهد بود. بسیاری علائم اولیه پیرچشمی را با دوربینی اشتباه می‌گیرند. با این حال در دوربینی، اندازه عدسی چشم کوتاه می‌شود و این مسئله موجب می‌شود که فرد نتواند اجسام نزدیک را به راحتی ببیند.

با توجه به این موارد، شما نمی‌توانید از بروز پیرچشمی جلوگیری کنید. هر چند روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند موثر باشد، با این حال لزوما درمان پیرچشمی نخواهد بود. روش‌های علمی مثل درمان پیرچشمی با لیزر و روش‌های سنتی مثل درمان پیرچشمی با زالو، مواردی هستند که این روزها بیشتر به گوش‌ می‌رسند.

ساعت خوابتان را منظم کنید

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند، این است که تا یک ساعت قبل از خواب از دستگاه‌های الکترونیکی خود مثل تلفن همراه و لپ تاپ استفاده نکنید و حداقل 7 ساعت در طول شبانه روز بخوابید.

بیشتر بخوانید: اگر خواب بهتری می‌خواهید؛ قبل از خواب دوش بگیرید.

عینک آفتابی؛ نگبهان محافظ چشم

بهتر است برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به چشم، از عینک‌های آفتابی مناسب استفاده کنید. این عینک‌ها به شما کمک می‌کنند تا از چشم‌های خود محافظت کرده و در سنین پایین دچار پیرچشمی نشوید.

سیگار کشیدن را فراموش کنید

اگر سلامتی چشم‌ها برایتان اهمیت دارد، بهتر است از همین امروز تصمیم بگیرید که سیگار کشیدن را ترک کنید.

رژیم غذایی خوب

مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید:

میوه و سبزیجات

ورزش؛ قرص پیرچشمی

به جای آنکه به دنبال قرص پیرچشمی باشید، بهتر است ورزش دادن چشم‌های خود را جدی بگیرید.

 • اگر روزانه ساعت‌های طولانی از چشم‌های خود کار می‌کشید، هر 20 دقیقه یکبار به دور دست یا به یک منظره نگاه کنید.
 • چشم‌های خود را ببندید و کمی به آن‌ها استراحت دهید.

روش‌های زیادی برای ورزش دادن چشم‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

بررسی علت‌های پیرچشمی زودرس

همانطور که به آن اشاره کردیم، مهم‌ترین علت پیرچشمی، افزایش سن است. چون با بالا رفتن سن، عدسی چشم، انعطاف اولیه خود را از دست می‌دهد. پس این مسئله‌ای نیست که فقط گریبان شما را گرفته باشد، افراد زیادی در دهه چهارم تا پنجم زندگی خود با این چالش مواجه هستند.

زمانی که سن افزایش می‌یابد، میزان پروتئین‌های داخل چشم تغییر می‌کند. همین مسئله موجب سفت شدن لنز و کاهش خاصیت ارتجاعی آن می‌شود. زمانی که چشم‌ها در تطابق اجسام نزدیک و تمرکز بر روی آن‌ها دچار مشکل شود، به مرور وضوح دید کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر این موارد، برخی عوامل می‌تواند در پیرچشمی زودرس نقش موثری داشته باشند:

 • جنسیت: تحقیقات نشان داده است که این مسئله در زنان شایع‌تر است.
 • بیماری‌های چشم: سابقه بیماری چشم مثل تروما، دوربینی، مشکل در ماهیچه‌های مژکی و آسیب دیدن عدسی‌ها می‌تواند باعث بروز زودرس پیرچشمی شود.
 • دیابت: بیماری قند، یکی دیگر از مواردی است که در کاهش دید تاثیر دارد. پس لازم است که همواره میزان قندتان کنترل شود.
 • نوع شغل: برخی از مشاغل به گونه‌ای هستند که به دقت زیادی نیاز دارند. خیاط‌ها و یا کسانی که مدام با رایانه سروکار دارند، ممکن است سریع‌تر از دیگران به پیرچشمی مبتلا شوند.

روش‌های درمان پیرچشمی چیست؟

مهم‌ترین هدف درمان این است که عدسی چشم بتواند بر روی اجسام نزدیک تمرکز کند تا راحت‌تر ببینید. روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

مطالعه کتاب

عینک‌های پیرچشمی!

احتمالا زمانی که به چشم پزشک مراجعه کنید و تست پیرچشمی را انجام دهید، یکی از راه‌های درمانی که به شما پیشنهاد می‌دهند، استفاده از عینک است.

هر چند پس از معاینه و بررسی تست پیرچشمی، ممکن است به یکی از عینک‌های طبی، دو کانونی و یا سه کانونی نیاز پیدا کنید. این روش درمان به منظور اصلاح دید شما تجویز می‌شود.

نقش لنزهای تماسی در درمان پیرچشمی

ممکن است به هر دلیل مایل به استفاده از عینک نباشید. از این رو می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا لنزهای تماسی مناسبی برای شما تجویز کند. هرچند با توجه به ارزیابی چشم ممکن است این روش درمان برای چشمانتان مناسب نباشد. اگر پلک‌ها یا مجرای اشکی شما شرایط خاصی داشته باشد، لنزهای تماسی گزینه‌های خوبی نخواهند بود.

 • لنزهای تماسی دوکانونی
 • مونوویژن
 • مونوویژن اصلاح شده

موارد بالا گزینه‌هایی است که برای درمان پیرچشمی و بنا به تشخیص چشم پزشک می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

جاسازی لنز مصنوعی داخل چشم

روش ایمپلنت لنز از دیگر راه‌های درمان پیرچشمی است. در این شیوه، پزشک لنزهای مصنوعی را جایگزین لنزهای چشم می‌کند. ایمپلنت لنز روش‌های متفاوتی دارد، با این وجود نمی‌توان گفت که درمان شما قطعی خواهد بود. ممکن است پس از جایگزینی لنز مصنوعی هنوز هم نیاز به استفاده از عینک مطالعه داشته باشید.

همچنین بهتر است عوارض این شیوه درمان را از چشم پزشک خود جویا شوید. چون احتمال دارد بیماری‌های خطرناکی مثل آب مروارید، آب سیاه و یا عفونت گریبانگیر شما شود.

درمان پیرچشمی با لیزر

یکی از روش‌های موثر برای درمان جراحی عیوب انکساری است. این شیوه مثل زمانی که از لنزهای تماسی مونوویژن استفاده می‌کنید عمل خواهد کرد. با جراحی شکل قرنیه بهبود می‌یابد و راحت‌تر می‌توانید اجسام نزدیک را ببینید.

هر چند ممکن است با توجه به تشخیص چشم پزشک پس از جراحی نیاز به استفاده از عینک و یا لنزهای تماسی مونوویژن باشید.

لیزر چشم

روش‌های متداول در جراحی شامل این موارد است:

 • کراتوپلاستی هدایتی
 • لیزیک
 • لازک
 • پی آر کی (PRK)

هر کدام از آن‌ها با توجه به تشخیص پزشک صورت می‌گیرد. درمان پیرچشمی با لیزر در حال حاضر بسیار رایج است.

آیا درمان پیرچشمی با طب سنتی امکان دارد؟

سوالی که در حال حاضر ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. تا جایی که مدام به دنبال روش‌های طب سنتی برای درمان پیرچشمی هستند. چند مورد از متداول‌ترین شیوه‌های درمانی که این روزها بسیار باب شده اند، شامل درمان پیرچشمی با زالو و همچنین روش‌های درمان خانگی هستند.

به یاد داشته باشید که هر کدام از روش‌های درمان مزایا و معایب خود را دارند. پس به صورت قطعی نمی‌توان گفت که کدام روش درمان برای شما ایده آل است. چرا که این تشخیص به عهده یک متخصص چشم پزشک خواهد بود.

سخن آخر

پیرچشمی اختلالی است که از سن 40 سالگی آغاز می‌شود و تا سن 55 سالگی پیشرفت می‌کند. روش متعددی‌های در درمان پیرچشمی وجود دارد که به با توجه به تشخیص پزشک می‌تواند برای شما موثر واقع شود. با این حال بهتر است ابتدا از تمام مزایا و معایب یک روش مطلع شوید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

مراجعه به یک متخصص چشم پزشکی به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر روند درمان را آغاز کنید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید