طب سوزنی برای کمردرد

تقریباً از هر 10 نفر 8 نفر در دوره ای از زندگی دچار کمردرد می شوند. کمر درد یکی از مهمترین دلایلی است که افراد به دنبال درمان پزشکی آن هستند. یکی از درمان های موثر  این مشکل طب سوزنی است. تحقیقات نشان داده که طب سوزنی می تواند ابزار موثر و مفیدی برای درمان کمردرد مزمن باشد. همچنین پزشکان بهتر است که طب سوزنی را به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای بیمارانی که مبتلا به کمردرد مزمن هستند و درمان های متداول  پاسخگوی آنها نبوده در نظر بگیرند.
طب سوزنی بیش از 2500 سال پیش در چین آغاز شد. این کار قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن است. طبق طب سنتی چینی، بدن بیش از 2000 نقطه از این نقاط را دارد که آنها توسط مسیرهایی بهم متصل می شوند این مسیرها جریان هایی انرژی به نام QI ( با تلفظ chee ) را تولید می کنند. گفته می شود که تحریک این نقاط باعث عدم تعادل چی و بهبود جریان انرژی می شود. پزشکان معتقدند که این امر به تسکین درد و بهبود سلامتی کمک می کند.

تصور می شود که این اثرات از تحریک سیستم عصبی مرکزی ناشی می شود و ممکن است باعث ترشح مواد شیمیایی به عضلات ، نخاع و مغز شود. این مواد شیمیایی یا تجربه درد را تغییر می دهند یا تغییرات بدنی ایجاد می کنند که باعث افزایش احساس بهتری برای ما می شوند.

طب سوزنی

هر سوزن طب سوزنی در محل وارد کردن آسیب کوچکی ایجاد می کند، اگرچه به اندازه ناچیزی است و کمی باعث ایجاد ناراحتی می شود، اما سیگنالی که به بدن میرساند و متوجه آن می شود به اندازه کافی می باشد. این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی بدن، ارتقا گردش خون در ناحیه، ترمیم زخم و تعدیل درد است. تحقیقات معاصر درباره طب سوزنی عمدتاً به این نظریه متکی است.

متخصص طب سوزنی و کلینیک طب سوزنی

امروزه طب سوزنی به صورت یک علم تخصصی درامده که پزشکان با گذراندن دوره های مختلف طب سوزنی در داخل و خارج از کشور و کسب مدارک معتبر به عنوان دکتر طب سوزنی می توانند اقدام به تاسیس کلینک طب سوزنی کرده و از متخصصین طب فیزیکی در دوره های تخصصی با استفاده از روش های طب سوزنی برای کنترل دردهایی مانند دیسک کمر و گردن و شانه منجمد و … استفاده نمایند.


طب سوزنی برای کمردرد

درمان سیاتیک

یکی از درمان های شایع و بسیار موثردرد های سیاتیکی طب سوزنی می باشد. طب سوزنی با ترکیب طب نوین و طب سنتی در کاهش درد و غیر فعال شدن التهاب و درد سیاتیک موثر است.

بسیاری از دردهای ناشی از تحریک عصب سیاتیک ثانویه به التهابات و Trigger Point های مسیر ریشه های تحریک شده می باشد. بسیاری از این نقاط ماشه ای به راحتی و با درمان طب سوزنی و خصوصا همراه با تحریکات الکتریکی در مسیر این اعصاب غیر فعال می شوند.

همچنین طب سوزنی  با تاثیراتی که روی کانال ها و مردین های بلوک شده ایجاد می کند موجب رفع بلوک در مسیر مسدود  شده می شود و انرژی به صورت روان در این مسیرها جریان پیدا می کند و این موجب کاهش درد و کاهش التهاب در مسیرعصب سیاتیک و دیسک های تحریک شده می شود. در نتیجه این فرایند ها هم بهبودی بیمار تسهیل شده و هم زمینه برای ارائه سایر خدمات توانبخشی از جمله ورزش درمانی ایجاد می شود.

سیاتیک


دیگر آثار طب سوزنی در بدن:

  • سرعت دادن به رله سیگنال های الکترومغناطیسی. این ممکن است جریان مواد شیمیایی درد کش مانند آندورفین را آغاز کند. یا ممکن است سلول های سیستم ایمنی بدن را آزاد کند.
  • راه اندازی ترشحات طبیعی. اینها مواد شیمیایی در مغز هستند که ممکن است درد را کاهش دهند یا خواب را تقویت کنند.
  • تغییر شیمی مغز با تغییر در انتشار انتقال دهنده های عصبی و هورمون های عصبی. انتقال دهنده های عصبی تکانه های عصبی را تحریک یا کاهش می دهند. هورمون های عصبی می توانند بر عملکرد یا فعالیت اندام های بدن تأثیر بگذارند.
  • طب سوزنی ممکن است به بهبود کیفیت زندگی و همچنین کاهش بهره وری از دست رفته در محل کار از طریق تسکین درد موثرتر و پایدار کمک کند .
  • تحریک اعصاب واقع در عضلات و سایر بافت ها با استفاده از سوزن های ظریف ممکن است منجر به ترشح اندورفین و سایر سلول های عصبی شود. (عوامل هومورال )
  • نتیجه مورد انتظار تغییر فرآیند درد بین مغز و نخاع است. طب سوزنی با ارتقا و آزادسازی فاکتورهای عروقی و تعدیل سیستم ایمنی و افزایش ریز گردش خون محلی، اثر خود را در کاهش التهاب نشان داده است. این به نوبه خود، ممکن است از حرکت بهتر مفصل و رفع سفتی عضلات پشتیبانی کند و همچنین به بهبود تورم و کبودی کمک کند.

نویسنده: دکتر علی اعتمادی طب سوزنی در اصفهان

منبع: www.webmd.com

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید