برخی خرافات و حقایق علمی درباره آلرژی

 • آب و هوای کویر آلرژی را درمان می‌کند.

خرافات: برای جلوگیری و توقف آلرژی خود یک سفر به کویر داشته باشید. گیاهانی که گرده افشانی می‌کنند در همه جا یافت می‌شوند. تغییرات آب و هوایی ممکن است علائم شما را تغییر دهد، اما این کاهش علائم شما ممکن است فقط در کوتاه مدت باشد. علاوه بر این مدت‌ها پس از این سفر، ممکن است واکنش شما نسبت به آلرژن‌های محیط جدید شروع شود.

 

 • استفاده از گل‌ها معمولا آلرژی را کاهش می‌دهد.

خرافات: تعداد کمی از مردم واکنش‌های آلرژیک به شکوفه‌های زیبا نشان می‌دهند. معمولا گرده گل‌‌ها، درختان، چمن‌ها و علف‌های هرز باهم اشتباه گرفته می‌شود. اما بهتر است، گل‌های گیاهان مختلف را در یک گلدان قرار ندهید!

 

 • هیچ گرده‌ای در ساحل وجود ندارد.

خرافات: ساحل می‌تواند یک محل خوب برای گذراندن تعطیلات افراد مبتلا به آلرژی باشد. سواحل به طور کلی تعداد گل‌های کمتری دارند، اما علفزارهایی در نزدیکی آنها وجود دارد و گرده گیاه امبروسیا می‌تواند تا ۴۰۰ مایل نزدیک دریا نیز پیدا شود.

 

 • با دیدن گرده‌های گیاهان روی ماشین‌ها و وسایل می‌توانید روزهای بد از نظر تحریک علائم آلرژی را پیش بینی کنید.

حقیقت: شما بصورت چشمی می‌توانید اندازه گیری کنید که چه مقدار گرده در طول یک دوره از زمانی در هوا وجود دارد. شمار زیاد این گرده‌ها بدان معنی است که به احتمال زیاد این خارج شدن از خانه علائم آلرژیک را برای شما به همراه دارد. بنابراین اگر آلرژی شدیدی دارید بهتر است قبل از خارج شده از خانه نگاهی به علائم گرده افشانی گیاهان داشته باشید.

 

 • عسل محلی می‌تواند آلرژی را از بین ببرد.

خرافات: بعضی افراد معتقدند این درمان شیرین یک درمان طبیعی برای آلرژی است. اما بیشتر آنتی هیستامین‌ها در عسل موجود نیستند. و به این معنی است که خوردن آن به شما کمک نمی‌کند که مصونیت پیدا کنید. بنابراین، از طعم عسل لذت ببرید، اما بدانید که حتی انواع محلی آن احتمالا علائم شما را کاهش نمی‌دهد.

 

 • آلرژی فقط بصورت فصلی بروز می‌کند و در طولانی مدت دوام ندارد.

خرافات: یک بیمارستان در سوئد ۸۲ نفر را با تب یونجه ردیابی کرد و متوجه شد که ۹۹٪ آنها هنوز بعد از ۱۲ سال علائم این آلرژی را داشتند. اما ۳۹٪ گفتند که آنها کمی بهبود یافته‌اند.

 

 • باران گرده‌ها را می‌شوید.

حقیقت: دما، زمان، رطوبت و بارش باران می‌تواند روی سطوح مواد عطسه زا تاثیر بگذارد. اگر آلرژی دارید، بهترین زمان برای رفتن به خارج درست پس از بارش سنگین باران است. شمار گرده‌ها در روزهای سرد و مرطوب، کمترین میزان را دارد. پراکنده شدن گرده‌ها بیشتر از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر به خصوص در روزهای گرم، خشک و بادی است. اگر می‌خواهید به خارج از منزل بروید، سعی کنید تا اواخر بعدازظهر صبر کنید تا پراکندگی گرده‌ها کمتر شود.

 

 • مواد آلرژی زا فقط در محل‌های محدودی هستند.

خرافات: اسپورهای فوق العاده کوچک می‌توانند تقریبا در هر نقطه وجود داشته باشند. آنها در خاک ، برگ‌ها و چوب‌های فاسد شده و به خصوص در آب و هوای مرطوب رشد می‌کنند. احتمالا شما بیشتر در فصل واکنش آلرژیک تابستان دارید و اکثر انواع بیرونی آن در زمستان فعال نیستند. همانطور که گیاهان در بهار دوباره رشد می‌کنند، این اسپورها نیز دوباره تولید می‌شوند.

 

 • تب یونجه، از یونجه می‌آید.

خرافات: اجازه ندهید که نام آن شما را فریب دهد. تب یونجه اصلا تب نیست، و ممکن است به آن حتی اگر به مزرعه نرفته‌ باشید هم مبتلا شوید. گرده‌های درختان، چمن‌ها و علف‌های هرز می‌تواند سبب بروز این بیماری شود. اگر آلرژی دارید، ممکن است در یک منطقه روستایی بیشتر واکنش نشان دهید. اما برخی مطالعات نشان می‌دهد که کودکانی که در روستا زندگی می‌کنند، احتمال ابتلا به آلرژی در آنها کمتر است.

 

 • آلرژی فقط برای دوران کودکی است؟ نگران نباشید

خرافات: آلرژی اغلب زمانی شروع می‌شود که شما در سن کودکی هستید. اما ممکن است در بزرگسالی نیز به آن مبتلا شوید. گاهی ممکن است با تغییر محل زندگی در هر سنی به آلرژی مبتلا شوید. گاهی نیز ممکن است یک آلرژی از دوران کودکی دوباره در بزرگسالی برانگیخته شود و در بزرگسالی دوباره علائم آن بروز کند.

 

 • تزریق واکسن آلرژی ممکن است کمک کننده باشد.

حقیقت: واکسن‌های آلرژی خاصیت درمانی ندارند. اما در کاهش علائم آلرژیک شما ممکن است مفید باشند. تزریقات منظم، واکنش برخی افراد به آلرژن‌های خاص را کاهش می‌دهد. (همچنین قرص زیر زبانی وجود دارد که به همان شیوه عمل می‌کنند.) اما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید طبق یک برنامه درمانی علمی با مشاوره پزشک متخصص عمل کنید.

 

 

منبع: webmd

متن دیدگاه‌ها

chat
یک نظر ارسال کنید