افزایش خطر چاقی کودکان به دلیل مصرف انرژی مغز

آیا بین چاقی کودکان و مصرف انرژی بالای مغز آنها ارتباط وجود دارد؟

 

مغز نیمی از انرژی هر کودک را مصرف می‌کند و این می‌تواند برای افزایش وزن مهم باشد. یافته‌های جدید پیشنهاد می‌دهد که تنوع در مصرف انرژی مغز در دوران کودکی می‌تواند با خطر چاقی مرتبط باشد. افزایش وزن زمانی اتفاق می‌افتد که انرژی وارد شده به بدن فرد بیشتر از انرژی مصرفی وی باشد- به عبارت دیگر یعنی کالری دریافتی بیش از کالری مصرفی است. این واقعیت کمتر شناخته شده است؛ که در دوران کودکی به طور متوسط تقریبا نیمی از انرژی بدن بوسیله‌ی مغز استفاده می‌شود.

در یک مقاله جدید منتشر شده در مجله‌ی (PNAS)، “یک فرضیه وجود دارد که تقاضای انرژی در مغز را به خطر چاقی مرتبط می‌کند” کریستوفر کوزوا، از دانشگاه Northwestern و کلنسی بلیر از دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک، پیشنهاد می‌کنند که تنوع در انرژی مورد نیاز برای رشد مغز در میان بچه ها- از لحاظ زمان بندی، شدت و مدت مصرف انرژی – می تواند الگوهای مصرف انرژی و افزایش وزن را تحت تأثیر قرار دهد.

کوزوا (استاد علوم انسان شناسی در کالج هنر و علوم وینبرگ و کارمند موسسه تحقیقات سیاسی در  Northwestern) می‌گوید: “همه‌ی ما می‌دانیم که چگونگی سوزاندن انرژی توسط بدن ما تاثیر مهمی در افزایش وزن دارد.” وی همچنین ادامه داد:”وقتی کودکان ۵ ساله هستند، مغزهایشان تقریبا نیمی از انرژی بدنشان را مصرف می‌کنند. با این حال، ما هیچ نظریه‌ای درمورد تفاوت میزان مصرف انرژی مغز بین کودکان مختلف نداریم و این یک حفره‌ی بزرگ در درک ما از مصرف انرژی است.”

هدف اصلی مقاله ما جلب توجه محققان به این شکاف در درک این موضوع و تشویق آنان برای اندازه گیری مصرف انرژی مغز در مطالعات آینده در زمینه رشد کودک است، به ویژه درمورد کسانی که بر روی موضوع افزایش وزن و ریسک چاقی تمرکز دارند.”

 

 

به گفته نویسندگان، یک موضوع مهم ناشناخته‌ی دیگر این است که آیا برنامه‌های طراحی شده برای تحریک رشد‌ی مغز از طریق غنی سازی، مانند برنامه‌های پیش دبستانی مثل شروع فعالیت‌های فکری، ممکن است بر الگوی استفاده از انرژی مغز تأثیر بگذارد. کوزوا می گوید: “ما اعتقاد داریم این قابل قبول است که افزایش مصرف انرژی توسط مغز می‌تواند منافعی غیرقابل پیش بینی برای برنامه‌های رشد زود هنگام کودک باشد که البته بسیاری از مزایای دیگر را نیز نشان می‌دهد.” و در ادامه بیان داشت که این کشف یک پیروزی عالی خواهد بود.

این فرضیه جدید که از مطالعه کوزوا و همکارانش در سال ۲۰۱۴ الهام گرفته شده است؛ نشان می‌دهد مغز در طول عمر خود حداکثر دو سوم انرژی را در حالت استراحت مصرف می‌کند و تقریبا نیمی از کل انرژی در زمانی که بچه‌ها پنج ساله هستند، مصرف می‌شود. این مطالعه همچنین نشان داد در سنینی که انرژی مغز نیاز به افزایش دارد یعنی (در اوایل دوران کودکی همچنین در زمان افزایش وزن) مصرف انرژی بدن افزایش می‌یابد. همچنین انرژی مورد نیاز برای افزایش رشد مغز در کودکان و نوجوانان بزرگتر و میزان افزایش وزن دارای رابطه‌ی مستقیم بوده و به طور موازی بالا می‌رود.

کوزوا گفت: “این یافته‌ها  تایید یک فرضیه طولانی مدت در انسان شناسی را نشان داد که کودکان انسان در مقایسه با دیگر پستانداران و نخستی‌ها به میزان بسیار کمتری رشد کرده‌اند، زیرا مغز آنها انرژی بیشتری برای رشد نیاز دارد.”

منبع: science daily

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید