اشتغال زنان، حافظه‌ی آنان را تقویت می‌کند!

اشتغال زنان، حافظه‌ی آنان را تقویت می‌کند!

طبق مطالعات جدید شاغل بودن سبب بروز روند نزولی در از دست دادن حافظه در سالمندی می‌شود. الیزابت رز دستیار پژوهشی استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی UCLA می‌گوید: شاید دلیل این اتفاق این است که شغل داشتن باعث تحریک ذهن، مزایای مالی و ارتباطات اجتماعی می‌شود؛ که می‌تواند از دست دادن حافظه در سنین پایین‌تر را محدود کند.

با این که تقریبا دو سوم زنان سالمند آمریکایی با آلزایمر زندگی می‌کنند، تحقیقات نشان می‌دهد که پیشگیری از این بیماری ممکن است به پژوهش‌های گسترده و فراتری از حوزه‌ی دارو یا مداخلات پزشکی نیاز داشته باشد. الیزابت گفت: “سیاست‌هایی که حقوق برابر برای کار برابر را تشویق می‌کند و به خانواده‌ها برای مراقبت مقرون به صرفه و بهتر از کودکان مرخصی می‌دهد؛ می‌تواند بخشی از پیشرفت و تلاش برای کاهش زوال عقل در زنان سالمند باشد.

یافته‌های این مطالعه در کنفرانس بین المللی اتحادیه انجمن‌ آلزایمر در لس آنجلس ارائه شده است. این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است اما ربکا ادلمایر، مدیر انجمن آلزایمر، گفت: “کار کردن در سنین میانسالی می‌تواند از زنان در برابر آلزایمر محافظت کند.” او افزود: نقش زنان چه بعنوان نیروی کار و چه در خانواده در طول این سال‌ها به طور چشمگیری تغییر کرده است. بنابراین مهم است که ما همچنان به بررسی ارتباط این تغییرات و نحوه تاثیر گذاری آنها بر ابتلای زنان به بیماری آلزایمر ادامه دهیم.

اشتغال زنان، حافظه‌ی آنان را تقویت می‌کند

جهت کسب اطلاعات بیشتر پزشکی به دانشنامه سلامت سایت پزشک برتر مراجعه نمایید.

زنان با خطر بیشتری روبرو هستند

تیم الیزابت اطلاعات بیش از ۶۰۰۰ زن که بین سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۵۶ متولد شده بودند و همچنین سابقه کار و تاریخچه خانوادگی آنها را جمع آوری کردند. در طول دو دهه، از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۶، این زنان به طور منظم تحت انجام ارزیابی‌های شناختی قرار داشتند. از آنها خواسته شد تا لیستی از کلمات را حفظ کنند و در طی آزمایش باید آن کلمات را بیاد می‌آوردند و پرسشنامه‌هایی را درباره کاهش مهارت‌های شناختی پر می‌کردند. کاهش میزان حافظه در مادران و غیر مادرانی که مشغول به کار بودند، مشابه بود. اما کاهش میزان حافظه در زنانی که شاغل نبودند؛ سریع تر اتفاق افتاده بود. به عنوان مثال، مادران متاهل که کار نکردند، حافظه خود را ۶۱ درصد سریع تر از کسانی که در یک دوره ۱۰ساله کار کرده بودند از دست دادند.

این تفاوت در مادران مجرد (طلاق گرفته) حتی قابل توجه تر بود: این مادران بیکار تا ۸۳ درصد سریعتر دچار از دست دادن حافظه شده بودند. الیزابت گفت: اما حتما این اشتغال نباید مستمر انجام شود تا تاثیر حمایتی روی حافظه داشته باشد. برای مثال، مادران متاهلی که برای مراقبت از کودکان خود وقت گذاشتند؛ یعنی طی دوران نوزادی فرزندشان کارنکردند، از کودکشان مراقبت کردند و مجددا به نیروی کار پیوستند، همچنان روند از دست دادن حافظه در آنها کندتر بود. همچنین زنانی که حداقل در یک دوره زمانی قابل توجه شاغل بودند؛ سرعت از دست دادن حافظه در سالمندی در آنها کمتر بود. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که برای تاثیر مثبت اشتغال روی از دست دادن حافظه مجبور نیستید به طور مداوم ۲۰ تا ۳۰ سال کار کنید.

 

مزایای مالی و مشارکت با همکاران

دکتر جان راو، استاد سیاست گذاری در سلامت و سالمندی در دانشکده بهداشت عمومی میلان کلمبیا، می‌گوید که ممکن است مزایای اقتصادی کار بر سلامت افراد تاثیر گذار باشد. راو گفت: کسانی که شاغل هستند ممکن است بیمه درمانی داشته باشند، که به سبب دسترسی بهتر آنها مراقبت‌های درمانی نسبت به افراد بدون بیمه می‌شود. او گفت کار کردن همچنین باعث ارتباط بیشتر مردم باهم می‌شود و شغل‌های بسیار کمی وجود دارد که ارتباط با دیگران در آن محدود شده باشد. الیزابت می‌گوید: “مشارکت اجتماعی” و اجازه ایجاد “شبکه اجتماعی از طریق کار” می‌تواند زنان را در برابر دست دادن حافظه‌شان محافظت کند. پیش از این مطالعه نیز در پژوهش های دیگری محققان به این نتیجه رسیده بودند که تعامل با افراد دیگر باعث می‌شود که مهارت‌های شناختی در سنین پایین از بین نروند.

او گفت: مطالعات زیادی انجام شده است که نشان می‌دهد افرادی که در تعامل بیشتری با دیگران بودند، نسبت به افرادی مشارکت کمتری داشتند؛ از نظر مهارت‌های فیزیکی و شناختی، برتری بیشتری نشان دادند. او اضافه کرد که ایجاد این ارتباطات فقط نباید در شغل‌های رسمی باشد، حتی مشارکت در انجام کارهای داوطلبانه نیز همین تاثیر را خواهد داشت.

راو گفت: باید نسبت به افزایش تعامل، مشارکت در کار و یا مشارکت داوطلبانه بین افراد اقدام کنیم، تا به ارتقاء سلامت و جلوگیری از بیماری‌ها کمک کنیم. هنگامی که پزشکی، بیماری را ویزیت می‌کند. تنها نباید درباره سطح فشار خون و انجام تمرینات ورزشی از او سوال کند، بلکه همچنین باید از نحوه‌ی گذران زندگی بیمار هم جویا شود.

پس با دانستن تمام این مطالب به این موضوع پی میبریم که اشتغال زنان، حافظه‌ی آنان را تقویت می‌کند!

منبع: CNN

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید