ارتباط بین زوال عقل و خوردن غذا‌های سرخ کردنی

وقتی غذایی پخته می‌شود، تغییرات شیمیایی زیادی در آن رخ می‌دهد. بسیاری از این تغییرات شیمیایی مثبت هستند؛ زیرا آنها باعث بهبود عطر و طعم و ظاهر غذا و حتی موجب افزایش قابلیت‌های زیستی بعضی مواد مغذی می‌شوند. اما یکسری از این تغییرات شیمیایی وجود دارد که دانشمندان فکر می‌کنند که بیشتر سبب ایجاد بیماری خواهند شد.

این مواد شیمیایی که به نام گلیکولیزه شدن نهایی پیشرفته‌ (AGEs) شناخته می‌شود. زمانی بوجود می‌آیند که غذایی تا نقطه‌ی قهوه‌ای شدن یا نیم سوز شدن پخته شود. یعنی زمانی که غذایی سرخ یا کبابی بشود. این واکنش که “می لارد” نامیده می‌شود و در واقع واکنشی بین قندها و آمینواسیدهاست که در پروتئین رخ می‌دهد.

این ماده در واقع همان معجزه‌ای است که به غذای سرخ شده عطر و طعم خاصی می‌دهد و در لایه‌ی  قهوه‌ای شده‌ی نان نیز وجود دارد.  AGE ها مواد شیمیایی کاملا بی خطری نیستند و انباشت آنها در بدن می‌تواند سبب تحریک اکسیداتیو استرس و التهاب شود. اکسیداتیو استرس، اساسا عدم تعادل بین تولید رادیکال‌های آزاد و توانایی بدن برای ضد عفونی کردن یا سم زدایی اثرات مضر آن از طریق خنثی سازی آنتی اکسیدان‌ها است.

محققان حتی AGE ها را به توسعه مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ مرتبط می‌دانند. علاوه بر این، دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا فعالیت التهابی AGE ها می‌تواند بر پیشرفت زوال عقل نیز اثر گذار باشد؟

موش‌هایی که تحت رژیم غذایی با AGE بالا رشد کرده بودند، احتمال بیشتری داشت که نشانه‌های مرتبط با زوال عقل را در مقایسه با موش‌هایی که دارای رژیم غذایی AGE کم بودند، نشان دهند. موش‌های تحت رژیم غذایی با AGE  بالا نشان دادند که مقدار پروتئین‌های بتا آمیلوئید در مغز آنها افزایش یافته است. این پروتئین‌ها مواد چسبنده‌ای هستند که می‌توانند فرم‌های پلاک مانندی را در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تشکیل دهند.

پژوهشگران همچنین این آزمایشات را روی انسان‌ها نیز پیگیری کردند، محققین سطح AGE خون را در ۹۳  بزرگسال بالای ۶۰ سال در مدت نه ماه پایش کردند. حتی در طول این مدت کوتاه نیز افرادی که AGE بیشتری در خون خود داشتند، کاهش بیشتری را در روند سیستم شناختی و همچنین حساسیت به انسولین نسبت به افرادی که سطح پایینتری از AGE داشتند، تجربه کردند.

عوارض غذاهای سرخ کردنی

تحقیقات در مورد بیماری‌های التهابی هنوز در مرحله اول است اما یافته‌های هر دو مطالعه روی نمونه‌های حیوانی و انسانی قطعا دانشمندان را تشویق می‌کند تا عمیق تر به این موضوع بپردازند. اما اگر شما نیز جزو افراد طرفدار غذاهای سرخ کردنی هستید و به هیچ وجه نمی‌توانید از آنها دل بکنید؛ نگران نباشید، خبر خوب این است که یک رژیم غذایی با AGE کم تا حد زیادی با دستورالعمل‌های تغذیه سالم مطابقت دارد: این به این معنی است که مصرف مقادیر بالایی از میوه‌ها و سبزیجات و غذاهای اصلا فرآوری نشده یا کمترفرآوری شده، به همراه غذاهای پخته شده و سرخ شده نیز یک تغذیه سالم محسوب می‌شود. هنگام پخت و پز، سعی کنید از دمای پایین و رطوبت بالا استفاده کنید و تلاش کنید که از قهوه‌ای شدن مواد غذایی یا نیم سوز شدن آنها جلوگیری کنید. پختن غذا در مدت طولانی تر و با فرایند آهسته تر سبب کم شدن AGE در رژیم غذایی شما می‌شود.

 

منبع: mydr

 

 

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید