آیا تغذیه در آبریزش بینی ناشی از آلرژی تاثیر دارد؟

آیا غذایی که می‌خوریم بر آبریزش بینی ناشی از آلرژی تأثیر می‌گذارد؟ بله، ممکن است. در این مقاله چند نکته توصیه شده است که در آن خوردن برخی مواد غذایی ممکن است علائم آبریزش بینی شما را بهتر و یا بدتر کند.

 

غذاهایی که ممکن است کمک کننده باشند.

مایعات گرم: خوردن چای یا سوپ مرغ، بطور کلی مایعات گرم باعث کاهش گرفتگی راه بینی می‌شود، به این صورت که با ایجاد سرفه باعث می‌شود که گرفتگی بینی از راه خلط خارج شود.

ماهی: آیا یک ساندویچ کنسرو تن ماهی عطسه شما را متوقف می‌کند؟ احتمالا نه. اما برخی مطالعات نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ در ماهی‎هایی مانند: ماهی تن، ماهی سالمون و ماهی خال دار می‌توانند خطر توسعه‌ی آلرژی را کاهش دهند. برخی مطالعات دیگر در این باره اختلاف نظر دارند.

ماست: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که باکتری‌های پروبیوتیک سالم موجود در ماست ممکن است علائم آلرژی ناشی از گرده افشانی را در کودکان کاهش دهد. اما در این باره تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

عسل: مصرف یک قاشق چایخوری عسل یک درمان معمول برای آلرژی است. اما آیا واقعا کار می‌کند؟ مطالعات هیچ مزیتی نشان نداده‌اند. اما از آنجا که این یک درمان کم خطر است، می‌توانید امتحان کنید تا ببینید که آیا این روش کمک کننده است یا خیر. مراقب باشید که به بچه‌های زیر ۱ سال عسل ندهید.

 

غذاهایی که نشانه‌های آلرژی را بدتر می‌کنند.

مواد غذایی آلرژی زا: مانند بادام زمینی یا توت فرنگی و یا …، می‌تواند نشانه‌هایی مانند: کهیر یا تورم را به همراه داشته باشد. اما در برخی افراد، آلرژی به مواد غذایی می‌تواند سبب آبریزش و گرفتگی بینی شود. اگر متوجه ارتباط بین خوردن برخی غذا‌ها و گرفتگی بینی خود شدید درمورد این موضوع از پزشک خود سوال کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

برخی میوه‌ها و سبزیجات: بعضی از میوه‌ها و سبزیجات حاوی پروتئین‌هایی هستند که بسیار مشابه با گرده‌های آلرژی زا است. بنابراین اگر شما به گرده‌ای آلرژی دارید، غذای حاوی پروتئین مشابه آن می‌تواند یک واکنش آلرژیک در دهان شما ایجاد کند. این وضعیت سندرم آلرژی دهانی نامیده می‌شود. به عنوان مثال، افرادی که دارای آلرژی به گرده گیاه آمبروسیا هستند؛ ممکن است علائم آلرژیک آنها پس از خوردن خربزه یا گوجه فرنگی نیز بروز کند. افراد مبتلا به آلرژی گیاهان ممکن است به خوردن هلو یا کرفس واکنش نشان دهند. در صورت وجود هر نوع آلرژی به غذا، علائم آلرژی خود را به پزشک اطلاع دهید.

 

 

منبع: webmd

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید