آیا آلودگی هوا روی مغز تاثیر می‌گذارد؟

تاثیر آلودگی هوا روی مغز

کاهش حس بویایی که در بعضی شرایط عصبی خاص پیش می‌آید و آلودگی هوا خطر ابتلا به این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. یک مطالعه جدید تلاش می‌کند تا پیوند این یافته‌ها را با هم مشخص کند.

در طول سال‌ها، محققان همواره ارتباط بین آلودگی و بیماری‌های عصبی مانند: پارکینسون و آلزایمر را مشاهده کردند. اگر چه شواهد در حال افزایش است، دانشمندان تا به حال هنوز نفهمیده‌اند که چگونه ذرات هوا ممکن است بر مغز تاثیر بگذارد؟ به تازگی، محققان دانشگاه پن، ارتباط بین آلودگی، حس بویایی و بیماری‌های عصبی را مورد بررسی قرار دادند.

آنها یافته‌های خود را در مجله eLife منتشر کردند. به منظور این بررسی، محققان به ویژه در مورد جریان مایع مغزی نخاعی (CSF) علاقه مند بودند. CSF یک مایع است که سیستم عصبی مرکزی (CNS) را احاطه کرده است و شامل مغز و نخاع می‌شود. به طور معمول، تصور می‌شد که مایع مغزی نخاعی به عنوان یک حائل از سیستم عصبی مرکزی محافظت می‌کند، اما دانشمندان در طول زمان، نقش‌های بیشتری را برای آن کشف کرده‌اند. پروفسور پاتریک درو، یکی از نویسندگان این مطالعه، توضیح می‌دهد: “هر روز بیشتر و بیشتر متوجه می‌شویم که آن فقط مایعی دور مغز نیست؛ بلکه می‌تواند مواد را در مغز و ستون فقرات نیز انتقال دهد.”

نقش مایع مغزی نخاعی در بیماری

محققان علاقه‌ی فزاینده‌ای در شناخت نقش مایع مغزی نخاعی در حذف مواد زاید و چگونگی جریان آن در سراسر سیستم عصبی مرکزی دارند. تا به امروز، محققان درباره مدیریت تولید و جریان مایع مغزی نخاعی اطلاعات واضحی ندارند. شرایط بیماری‌های عصبی مانند: پارکینسون و آلزایمر با ایجاد پروتئین‌های معیوب یا مضر مشخص می‌شود؛ شاید حذف مواد زاید مایع مغزی نخاعی هم در آن نقش داشته باشد. دانشمندان می‌خواستند بدانند که چگونه آلودگی هوایی که ما نفس می‌کشیم بر مایع مغزی نخاعی تأثیر می‌گذارد و تجمع آنها در مغز پذیرفته نمی‌شود؛ چگونه ترکیبات هوابرد به مایع مغزی نخاعی میرسد؟

مایع مغزی

یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه، دانشجوی کارشناسی ارشد جردن نوروود، اولین کار خود را توضیح می‌دهد: “من سعی کردم با علامت گذاری مایع مغزی نخاعی با یک رنگ؛ آن را برای آزمایش دیگری امتحان کنم. ما شروع به دیدن این مایع مغزی نخاعی رنگ شده از بینی کردیم.”

اگرچه شگفت آور است، نوروود اولین کسی نیست که حدس میزند مایع مغزی نخاعی مغز ممکن است از طریق بینی خارج شود. وقتی که او به مقالات پژوهشی قدیمی نگاه کرد، چندین اشاره به این احتمال وجود داشت. دانشمندان همچنین خاطر نشان کردند که محققان قبلا نشان داده‌اند که حس بویایی کاهش می‌یابد و گاهی اوقات نشانه‌های اولیه بیماری‌های عصبی نیز مشاهده می‌شود.

به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در Neurology نتیجه گرفت که عملکرد ضعیف در آزمایش تشخیص بو، شاید روزی به عنوان راهی برای شناسایی علائم کلاسیک آلزایمر استفاده شود.

از بین بردن اعصاب حسی

محققان به منظور بررسی بیشتر، اعصاب حس بویایی را در موش با سولفات روی تخریب کردند. جالب است، این اعصاب تنها بخشی از مایع مغزی نخاعی پستانداران است که در تماس مستقیم با محیط خارجی است. همانطور که انتظار می‌رفت، از بین بردن این عصب‌های حسی، توانایی بویایی موش را به طور کامل از بین برد. همچنین، جریان مایع مغزی نخاعی از بینی به شدت کاهش یافت.

محققان سپس بررسی کردند که این تاثیرات چقدر بر روی موش تاثیر گذاشته است. طبق گزارش پروفسور درو، “حیوانات و افراد به طور مداوم ساخت مایع مغزی نخاعی را انجام می‌دهند، بنابراین اگر از آن خارج نشوند، فشار افزایش می‌یابد، اما ما متوجه شدیم که فشار پس از توقف جریان بینی بیشتر نمی‌شود.” نویسندگان بر این باورند که سیستم باید از راه های دیگر جبران شود.

به عنوان مثال، سیستم glymphatic، که نسخه مغزی سیستم لنفاوی است، ممکن است بخشی از این بازی باشد. در عوض، بدن ممکن است مایع مغزی نخاعی کمتر تولید کند تا از افزایش فشار داخل سیستم عصبی مرکزی جلوگیری شود.

با توجه به همه این یافته‌ها، محققان بر این باورند که با گذشت زمان، آلودگی‌ به اعصاب حس بویایی آسیب میزند. این باعث تغییر در جریان یا تولید مایع مغزی نخاعی می‌شود. از آنجا که مایع مغزی نخاعی برای پاک سازی مواد زاید متابولیک از سیستم عصبی مرکزی حیاتی است، این فرایند در توسعه بیماری‌های عصبی نیز نقش دارد.

نویسندگان می‌گویند: کاهش جریان مایع مغزی نخاعی ممکن است عاملی کمک کننده به ایجاد متابولیت‌های سمی و پروتئین‌هایی باشد که باعث تخریب سلول‌های عصبی می‌شوند. “نویسندگان برای اثبات این مسیر دقیق آلودگی که مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد، کاری نکردند اما این نظریه جذاب بسیار است.و محققان برنامه‌های خود را برای آزمایش بیشتر برنامه ریزی می‌کنند.

آنها می‌گویند: “پس از این ما می خواهیم در یک آزمایشگاه در موسسه تحقیقات مواد شیمیایی که با ذرات سوخت دود یا جت مشغول به کار است، این پژوهش را انجام دهیم تا ببینیم آیا اثر مشابهی داریم یا خیر.”

منبع: medicalnewstoday

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید